S podzimem bylinek ubývá. Přesto na nás léčivé rostliny v říjnu stále ještě čekají. Nasbírat lze mnoho těch, které nám pomohou udržet se v kondici.
Je tady podzim. Léčivé rostliny v říjnu nám pomohou vyrovnat se se změnou počasí a i díky nim můžeme předcházet případným nemocem nebo s jejich pomocí posilnit náš organismus. Stihněte si v říjnu ještě nasbírat léčivé bylinky. Uvařte je, usušte, vylouhujte. Jak léčivé rostliny v říjnu využít, se dozvíte v následujícím článku.
Léčivé rostliny v říjnu, které rozhodně nepřehlédněte
Kaštanovník setý
Kaštanovník setý, též kaštanovník jedlý nebo jedlý kaštan (lat. Castanea sativa Mill.) – Pomáhá léčit bronchitidu, astma a usnadňuje vykašlávání. Užívá se k léčbě revmatu.

Lopuch větší
Lopuch větší (lat. Arctium lappa) – Čistí krev (detoxikace), usnadňuje léčbu kožních problémů (plísňové onemocnění kůže, akné, otoky, svědivé vyrážky), rozpouští žlučové a močové kameny. Vyvolává pocení a posiluje při jarní únavě.

Oman pravý
Oman pravý (lat. Inula helenium) – Léčí nechutenství, obtíže s trávením a střevní potíže. Působí projímavě, napomáhá k léčbě při všech zánětlivých procesech v těle. Má výborný vliv na dýchací trakt, pomáhá například při zánětu průdušek.

Pastinák setý
Pastinák setý (lat. Pastinaca sativa) – Tlumí křeče, léčí záněty močového měchýře a povzbuzuje chuť k jídlu.

Hořec žlutý
Hořec žlutý (lat. Gentiana lutea) – Zlepšuje funkci nervové soustavy, žlučníku, jater a slinivky. Celkově usnadňují rekonvalescenci po těžkých chorobách.

Růže šípková
Růže šípková (lat. Rosa canina) – Šípky jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Posilují organismus, působí lehce močopudně, používají se při léčbě zánětů močového měchýře či ledvin. Právě v říjnu je čaj z šípků výborný jako prevence před nachlazením. Plody šípku zpevňují cévní stěny, působí příznivě na křečové žíly, a celkově uklidňují.

Pupava bezlodyžná
Pupava bezlodyžná (lat. Carlina acaulis L.) – Říjnová bylinka, která povzbuzuje chuť k jídlu a pocení.

Violka vonná
Violka vonná, lidově zvaná fialka, (lat. Viola odorata L.) – Má protirevmatický účinek, usnadňuje odkašlávání, příznivě působí na dýchací cesty a léčí záněty dýchacích cest nebo silné zahlenění dýchacích cest.

Puškvorec rotanovitý
Puškvorec rotanovitý (lat. Acorus calamus) – Posiluje nervovou soustavu (koupel z byliny) a kořen puškvorce působí proti vypadávání vlasů.

Pýr plazivý
Pýr plazivý (lat. Elytrigia repens) – Působí močopudně, čímž zmenšuje otoky. Příznivě působí na játra. Přispívá k léčbě revmatismu a kožních vyrážek.

Léčivé rostliny v říjnu pomáhají při podzimních tísních
Mnoho z nás na podzim přepadají deprese, smutek a stavy tísně. Léčivé rostliny, které nasbíráme v říjnu nám mohou velmi pomoci k celkovému uklidnění a psychické pohodě. Už jen procházka krásnou podzimní přírodou spojená se sběrem léčivek je sama o sobě terapií.
Zdroj obrázků: Shutterstock