Léčba zvětšené prostaty metodou Rezūm vykazuje vynikající výsledky

Problémy s prostatou, konkrétně benigní hyperplazie prostaty, či ve zkratce BPH, je více než častým onemocněním mužů středního a vyššího věku. Až třetina mužů po padesátce vykazuje problémy s prostatou a s věkem tento podíl roste. Nad 60 let se příznaky onemocnění objevují u větší poloviny mužské populace daného věku, u 70letých je problém 90 % mužů. Účinnou pomoc umí nabídnout nová moderní léčba zvětšené prostaty pomocí horké páry, známá jako metoda Rezūm.

Mužská předstojná žláza má za úkol produkovat prostatický sekret. Ten ředí spermie a je složkou ejakulátu. Právě sekret z prostaty je důležitý pro transport a výživu spermií. Úzké spojení se sexualitou vede muže často k utajování problémů s prostatou. Osvěta je přitom poměrně dobrá a příznaky zvětšené prostaty obvykle muži na sobě sami rozeznají. Přesto řešení potíží odkládají a nutnost léčby dlouho podceňují.

Projevy zbytnělé prostaty jsou nepřehlédnutelné

Moč se v močovém měchýři zadržuje. Muže trápí časté nutkání k močení, proud moče je však slabý, přerušovaný, vyskytuje se časové prodlení při močení. Močení může být namáhavé a bolestivé, muž má pocit nedostatečného vyprázdnění. Objevují se záněty močového ústrojí způsobené přemnoženými bakteriemi.

Problémy s prostatou se projevují nejen na fyzickém, ale i na psychickém zdraví muže. Kvůli častému nočními močení se objevují problémy se spánkem. Psychicky deptají časté návštěvy toalety i komentáře okolí. Muži mívají strach z cesty dopravními prostředky, kde nemají možnost navštívit toaletu. Nejnegativněji pak psychiku ovlivňuje samovolný únik moči.

Miniinvazivní metoda Rezūm odstraňuje účinně problémy zvětšené prostaty

Problémy se zbytnělou prostatou, ale i stavy s trvalou cévkou, umí řešit unikátní metoda Rezūm, která využívá k řešení problému vodní páru. Ukázala se být účinnou až v 96 % případů hyperplazie prostaty. Prvním pracovištěm v Čechách, které tuto metodu léčby nabízí, je UroKlinikum. Pod vedením profesora Marka Babjuka se tato šetrná metoda léčby nezhoubného zbytnění prostaty horkou parou ukázala být velice efektivním řešení v případech, kdy nechceme riskovat zhoršení erektilních funkcí po klasické chirurgické léčbě, toužíme se zbavit léků, jež mají vedlejší účinky, nebo máme trvale zavedenou cévku a chceme ji odstranit. Léčba zvětšené prostaty metodou Rezūm je ambulantní. Není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, avšak objednat se na ní může každý pacient. Cena pro smluvní pojištěnce je 67 000 Kč, pro samoplátce 80 000 Kč.

Pražská klinika UroKlinikum vykazuje s touto metou výrazné úspěchy léčby hyperplázie prostaty. Jde o léčbu bez větších vedlejších účinků, se zachováním erektilní funkce. Muži se zbaví problémů s močením a pacienti se k běžným aktivitám mohou vrátit již po několikadenním klidovém domácím režimu. Pacienti nejsou po zákroku nijak omezeni. Zlepšení zdravotního stavu je patrné zhruba 14 dnů po zákroku.

Léčba zvětšené prostaty metodou Rezūm

Metoda léčby BPH je transuretální termální léčbou na bázi sterilní vodní páry. Ta účinně redukuje zbytnělou prostatickou tkáň. Zákrok je ambulantní, pouze v lokální anestezii. Nepříjemným pocitům při výkonu se lze vyhnout též za pomoci inhalační anestezii. Provádí se u nezhoubného zbytnění prostaty u mužů nejlépe při zvětšení tkáně velikosti 30 až 80 ml. Vodní pára působí na prostatickou tkáň po dobu devíti vteřin a usmrcuje nadbytečné buňky prostaty. Ty pak tělo vyloučí přirozeným způsobem. Po léčbě se doporučuje klidový režim o délce třech až pěti dnů. Čtyřletá studie výsledků řešení problémů zvětšené prostaty metodou Rezūm vykázala, že jde o spolehlivé řešení odstranění benigního zvětšení prostaty. Pacienti se mohou na kliniku objednávat přímo.

Zdroj informací: https://www.uroklinikum.cz/