Léčivé účinky kůry ze stromu Lapacho znali již staří Indiáni. Dnes se lapacho užívá jako lék i jako čaj pro osvěžení a posílení těla.
Dřevina lapacho (lat. Tabebuia serratifolia) je mohutným stromem, který roste v lesích Brazílie, Peru, Paraquaje a severní Argentiny. Lapacho je v Evropě známé už od dob Vikingů, kteří obchodovali s kůrou tohoto stromu. Kůře stromu lapacho jsou připisovány zázračné účinky. Traduje se, že jeden z ruských carů se prý díky každodennímu pití šálku z kůry lapacha dožil 130 let. Pro léčebné účely se používá vnitřní vrstva kůry. Kůra lapacho se dvakrát ročně oloupe a seškrábe se z ní vnitřní mízní pletivo.
Lapacho je lék proti kvasinkové infekci i kandidóze
Candida patří mezi běžné mikroorganismy, které osídlují trávicí trakt, ústa, pohlaví a kůži. Pokud jsou mikroorganismy v rovnováze, je vše v pořádku, problém nastává při přemnožení některých z nich. Antibiotika nepůsobí cíleně, likvidují nejen škodlivé mikroorganismy, ale i ty prospěšné, avšak neničí plísně. Plísně jsou díky antibiotikům zbaveny konkurence a začnou zabírat uprázdněná místa. Pokud jejich množství dosáhne kritické výše, jejich útvary se změní z kruhových na vláknité a plísně se stanou invazivními a začnou se šířit i v tenkém střevě.
Plíseň candida albicans produkuje kolem 180 toxinů, které se absorbují skrze stěnu tenkého střeva do krve. Mezi příznaky projevu toxinů patří otupělost, roztroušená skleróza, nemoci střev, akné, vředová choroba, nespavost, ospalost, vyčerpanost, povlak na jazyku, zapáchající dech, tělesný zápach, záněty dutin, podlitiny, bolesti v krku, bronchitidy a další. Během přemnožení kvasinek a plísní dochází obvykle i k přibývání na váze, tělo se snaží rozředit toxiny a začne zadržovat vodu.
Plyny, produkované toxiny způsobují břišní otoky, které zvětšují obvod v pasu brzy po jídle. Řešením nejsou antibiotika, která mohou vést ještě k větší nadváze, ale kůra ze stromu lapacho. Kůra obsahuje antimykotický faktor xylofon, který ničí stále častěji objevující se plísně a kvasinky. Lapacho lze užívat ve formě čaje či tinktury, nejlépe po dobu 6 týdnů.
Další účinky kůry lapacho, které nesmíte přehlédnout
Antibiotické účinky lapacha ničí nejen kvasinky a plísně, ale všechny škodlivé mikroorganismy. Účinky lapacha jsou ale mnohem pestřejší. Lapacho působí protizánětlivě, pomáhá při léčbě leukémie, při křečových žilách, ekzémech, regeneruje tělo po chemoterapii, posiluje imunitní systém, odstraňuje z těla těžké kovy. Lapacho je možné použít při léčbě infekčních chorob, astmatu, revmatismu. Díky bioaktivním látkám, jako jsou katechiny, saponiny, chinony, bioflavonoidy a unikátní látce zvané lapachol pomáhá také při prevenci a léčbě nádorových onemocnění. Příznivě působí rovněž a pokožku, čaj z lapacha je jednou z hlavních ingrediencí některých pleťových masek. Bolavé a unavené oči od celodenního sezení u počítače zregeneruje obklad z lapachového čaje. Koupel z lapachového čaje osvěží unavené nohy.
Uvařte si léčivý čaj z lapacha
Lapacho se nejčastěji užívá ve formě čaje. Pro přípravu čaje nejsou vhodné nádoby ze zinku, hliníku a dalších kovů ani nádoby z plastu, ale nádoby ze skla a porcelánu. Příprava lapachového čaje je snadná. Do litru vařící vody přidáme 1-2 vrchovaté lžíce lapacho, přikryjeme a na mírném ohni povaříme 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut vylouhovat. Čaj můžeme pít teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem. Množství vypitého čaje se pohybuje od 2-3 šálků 0,2 dl až po 2 litry.
Čaj z lapacha lze také obohatit některou z potravin, která příznivě působí na naše zdraví. Přidáme-li do lapachového čaje mletý zázvor a šťávu z citronu, získáme léčivý nápoj proti nachlazení. V horkých letních dnech nás může osvěžit ovocné lapacho. Připravíme ho tak, že do hotového lapachového čaje přidáme šťávu z čerstvých jablek, hrušek, švestek nebo rozmixovaný ananas spolu s několika kostkami ledu. Pokud máme rádi bylinky, můžeme si připravit lapacho mint. Lapacho mint je čaj z lapacho, do kterého byl přidán malý svazek čerstvé máty.
Zajděte si na lapacho do čajovny
Zajděte si na lapacho do některé z čajoven, kde vám naservírují lapachový čaj tak, jak se servíruje v Jižní Americe. Čaj by vám měl být nabídnut ve vydlabané tykvi, nazývané kalabasa. Ke kalabase byste měli dostat stříbrnou nebo bambusovou trubičku se sítkem na konci, které se říká bombilla. Lapachový čaj se nepije obvyklým způsobem, na jaký jsme zvyklí, ale popíjí se stříbrnou nebo bambusovou trubičkou.
Lapacho se užívá nejen ve formě čaje
Lapacho je možné koupit nejen ve formě čajových směsí nebo kůry, ale také ve formě tinktur nebo kapslí. Tinktury z lapacho si můžeme připravit sami. Na přípravu tinktury potřebujeme 2 polévkové lžíce kůry z lapacha a 3 dl 60% lihu. Lapacho zalijeme lihem a necháme 14 dní louhovat na teplém místě. Pravidelně každý den protřepáváme. Po uplynutí této doby, dobře přefiltrujeme, nalijeme do sklenice a uložíme na temném místě. Tinkturu užíváme 3x denně 10 kapek po dobu 6-8 týdnů. Lapacho lze užívat i ve formě bylinných kapslí. Kapsle je doporučováno užívat po jídle, děti by měly užívat 1 kapsli 2x denně a dospěli 2 kapsle 2x denně. Kapsle lapacho je nutné chránit před vlhkem a světlem. Těhotné, kojící ženy a děti do 15 let by se měly bylinným kapslím z lapacha vyhýbat.
Zdroj obrázků: Shutterstock