Infrasauna – prospívá zdraví, kráse a umí spalovat kalorie.
Infrasauna – prospívá zdraví, kráse a umí spalovat kalorie.

Infrasauna – aneb co čekat od infrasauny

Je infrasauna stejně dobrá a smysluplná jako klasická sauna nebo je to jen trik obchodníků prodat nám něco, co nepotřebujeme? Víme, jak to je!

Saunování není jenom výmysl moderní doby. Bylo známé již ve starověku jako symbol relaxace a zdraví. Ale ne každému je příjemná teplota vzduchu v klasické sauně, která je cca 90 °Celsia. Také proto se na trhu objevila infrasauna (někdy nazývané také infra sauna), která kromě příjemnější teploty vzduchu, jež se pohybuje v rozmezí 30 až 60 °C, má také další výhody. Mimo jiné se dá skvěle využít jako domácí wellness pro domácí saunování. Pojďte se tedy blíže na infrasauny (infra sauny) podívat.

Infrasauna prospívá zdraví i kráse. Snadno se vejde do bytu a k jejímu připojení potřebujete jen elektrickou zásuvku.
Infrasauna prospívá zdraví i kráse. Snadno se vejde do bytu a k jejímu připojení potřebujete jen elektrickou zásuvku.

Co je infrasauna a na jakém principu funguje?

Zatímco klasická sauna funguje na principu nepřímého působení tepla na tělo, kdy se vzduch ohřívá pomocí saunovací kamen a ten pak ohřívá tělo, infrasauny jdou na to přímější cestou. Infrasauna se liší od klasické sauny využíváním infračerveného záření pro ohřev vzduchu i na přímý ohřev lidského těla. Funkčnost infrasauny je zajišťovaná digitálními řídícími jednotkami.

Jelikož na ohřev vzduchu stačí méně než 20 % energie z infračerveného záření, přímému ohřevu těla je věnováno 80 % infračervené energie. Díky tomu může infrasauna prohřát tělo až do hloubky cca 4 cm a to při teplotě vzduchu 30 – 60 °C, přičemž teplota vzduchu je volitelná. To znamená nejen vyšší efektivnost, ale také dostupnost saunování pro lidi s onemocněním srdce a cév a pro lidi citlivé na vysoké teploty.

♥ TIP

Asi nejznámějším prodejcem infrasaun v Česku je Marimex. Infrasauny koupíte v hobbymerketech jako je Hornbach, OBi a další. Prodává je také Mountfield. Průměrná cena infrasauny je 20 000 až 25 000 Kč. Levné infrasauny seženete za cenu kolem 15 000 Kč, větší a vybavenější za cenu blížící se 35 000 Kč.

Na rozdíl od klasické sauny lze infrasaunu umístit do bytu bez jakýchkoli stavebních úprav. Stavba sauny klasické je naopak složitá, náročná a drahá. Infrasauna je kabinka, která může mít různou velikost podle počtu osob, které se v ní mohou najednou saunovat. Infrasauna spoří také elektrickou energii. Předehřátí infrasauny trvá pouhých 5 až 10 minut, zatímco u klasické sauny trvá 30 až 90 minut. Je tedy méně náročná na energii, přípravu i prostor než klasická sauna. Když není prostor v koupelně, může se umístit do předsíně nebo třeba do ložnice. K připojení vám stačí klasická elektrická zásuvka.

Co možná nevíte o infrasauně

  • teplota v infrasauně je výrazně nižší
  • přitom potivost těla vyšší
  • tělo je prohříváno přímo
  • do infrasauny můžete také v oděvu
  • tělo po saunování v infrasauně nepotřebuje ochlazovnu
  • infrasauna je vhodná i pro kardiaky
  • snadno se umístí i do menšího bytu
  • není příliš náročná na spotřebu elektrické energii

Infrasauny prodává také Mounfield. Na obrázku je infrasauna z jeho sortimentu.
Infrasauny prodává také Mounfield. Na obrázku je infrasauna z jeho sortimentu.

Vliv infrastruktury na zdraví a krásu je prokázaný

Infrasauna je nejen příjemná, ale také prospěšná našemu zdraví. Snižuje napětí svalů, ztuhlost končetin, kloubů a zad, mírní bolesti, stimuluje krevní oběh, zvyšuje rozpínavost tkáně. Infrasauna má léčivé účinky na chorobné zánětlivé procesy kůže, na akné, ucpané póry, suchý ekzém, kopřivku, lupénku, přispívá také k lepšímu hojení otevřených ran. Pobyt v infrasauně posiluje imunitní systém, vede k usmrcení bakterií a virů, pomáhá také detoxikovat organismus. Infrasauna je účinnou relaxací i regenerací organismu, přispívá také k mentálnímu zdraví, dlouhověkosti i ke kráse. Jedním z účinků infrasauny je lépe prokrvená, pevnější kůže, zbavená nečistot. Infrasauna je také dobrým pomocníkem pro ty, kteří chtějí zhubnout, protože účinně spaluje kalorie.

Naučte se používat infrasaunu!

Jak používat infrasaunu? Infrasaunu lze používat denně nejen jako prostředek léčby nebo prevence, ale také k přípravě ke sportovní činnosti či například před klasickou masáží. Infrasaunu lze použít v délce 5 až 15 minut ihned po jejím zapnutí. Používat ji můžete v lehkém oblečení při teplotě do 60 °C. Není nutné se svlékat do naha. Používání infrasauny není náročné ani na čas.

Infrasauna může být kombinovaná s vodní masáží

Infrasaunu lze používat také jako potící kůru: Možná vás překvapí, že potivost u infasauny bývá 2× vyšší než u klasické sauny. Potící kůra v infrasauně se provádí 1 až 2krát týdně v délce 30 až 40 minut při teplotě 50 až 60 °C. Zakončuje se vlažnou vodou ve sprše nebo ve vaně s nastavením masážní hlavice pro lehkou či intenzivnější masáž těla. Potící kůru je nejlepší absolvovat bez oděvu nebo v lehkém nebarveném bavlněném oblečení – například v tričku a kalhotkách nebo v bavlněné košilce.

Infrasauna je prospívá zdraví i kráse. Snadno se vejde do bytu a k jejímu připojení potřebujete jen elektrickou zásuvku.
Infrasauna je prospívá zdraví i kráse. Snadno se vejde do bytu a k jejímu připojení potřebujete jen elektrickou zásuvku.

Saunování v infrasauně nemusí stát mnoho

Známe tedy dva hlavní typy saun, klasická finská sauna a sauna infra. Infrasauny jsou vhodné jako sauny do bytu. Je to vlastně suchá sauna. V poslední době bývá možnost hubnutí v sauně jedním z hlavních důvodů, proč si ve svém bytě uvolníme malý prostor pro umístění infrasauny. Účinky sauny, přesněji infrasauny, jsou ale mnohem širší. Na vlastní kůži jsem si odzkoušela infrasauny Marimex a pokládám je za dobré řešení, jak si pořídit infračervenou saunu za rozumnou cenu. Nejlepší přehled o cenách infrasaun získáte, když se podíváte na infrasauny Heuréka.

Zdroj obrázků: FL, infrasauny ze sortimentu Mountfield