Sauna aneb Co byste měli vědět o domácích saunách

Mít dnes doma saunu není nic neobvyklého. Běžnou je jak klasická sauna, tak její alternativa – infrasauna. Poradíte si ale s jejich servisem?

Obliba saunování v posledních letech stále stoupá, není proto divu, že mnozí touží po tom, aby mohli v horké páře relaxovat i doma. Je to přeci jen pohodlnější, a především nám domácí sauna poskytuje mnohem více soukromí. Tak se z jejích blahodárných účinků mohou těšit i stydliví jedinci. Přemýšlíte o pořízení sauny i vy?

Zdraví ze sauny si již užíváme i z pohodlí domova.
Zdraví ze sauny si již užíváme i z pohodlí domova.

Pravá finská sauna

Tím, co si většina lidí pod pojmem „sauna“ představí, je právě tato klasická varianta, která k nám přišla ze severských zemí. Jedná se o dřevem obloženou kabinu, vytápěnou elektrickými kamny. V ideálním případě by se v ní mělo ležet, protože jen tak dojde k optimální distribuci tepla v organismu, pokud však bydlíte v paneláku, bude vám muset postačit sauna o rozměrech 1,2 × 1,2 m, jež se používá v sedě. Jestliže máte větší prostorové možnosti, může se sauna stát místem příjemného odpočinku pro celou rodinu. Na co byste v žádném případě neměli zapomenout je, že po saunování je nutné přehřátý organismus zchladit. Proto se sauny často vybavují bazénkem či kádí, při nedostatku prostoru však účel splní i studená sprcha. Čeká-li vás budování či renovace sauny, vyberte si kvalitní dřevo bez suků, například oblíbený skandinávský smrk.

Finská sauna je klasika. Lze si ji pořídit i domů.
Finská sauna je klasika. Lze si ji pořídit i domů.

Další alternativy

Zajímavou alternativou tradičních saun jsou tzv. infrakabiny. Opět se jedná o dřevěné prohřívací kabiny, ty jsou však vybaveny speciálními infrazářiči, s nimiž si může ozdravné teplo užívat i ten, na koho je v klasické sauně příliš horko. Infrakabiny si získávají popularitu také díky jejich snadnému sestavení. Jinou možností je parní lázeň, která je však již náročnější na finance i prostor. Bývají vybaveny parním generátorem a obloženy keramickým obkladem a nejlepší je vybudovat je ve předem vyzděné místnosti. Budou se líbit těm, komu se lépe dýchá ve vlhkém vzduchu.

Parní lázeň patří mezi alternativní způsoby klasického saunování.
Parní lázeň patří mezi alternativní způsoby klasického saunování.

Co když se něco pokazí?

Oprava sauny může být opravdovým oříškem. Když vám přestane sloužit pračka, myčka nebo splachování, je poměrně snadné zavolat si opraváře, případně hodinového manžela, a problém je zažehnán. Kde ale sehnat odborníka na servis sauny, který se opravdu vyzná v oboru? Pouze v originálním servisu Harvia, který se postará o opravu všech součástí sauny od regulátoru přes topidla až po generátor a samotnou kabinu. Oprava sauny může proběhnout v záruční i pozáruční době a také tehdy, pokud jste si ji pořídili u jiného prodejce. Budete-li potřebovat náhradní díly, www.sauna.cz je s největší pravděpodobností má ve skladu k dispozici. Na odborníky z této společnosti se můžete kdykoliv obrátit s prosbou o radu.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu