Už máte svoje bambusové ponožky? Jsou antibakteriální, mají skvělé termoregulační vlastnosti a koupíte je i v módních pestrých setech.
Už máte svoje bambusové ponožky? Jsou antibakteriální, mají skvělé termoregulační vlastnosti a koupíte je i v módních pestrých setech.

Bambusové ponožky: zdravé ponožky konečně i ve veselých vzorech

Pořídit si glorifikované bambusové ponožky láká mnohé z nás. Stojí skutečně za to? Proč je bambus tak opěvovaný a budou se mi skutečně dobře nosit?

Mnoho otázek, takže začneme trochu ze široka. K výrobě textilu se používají jak přírodní, tak umělá vlákna. Abychom dosáhli optimálních vlastností zejména u tak specifického kousku šatníku – velice namáhaného, tvarově specifického a rovněž ovlivňujícího naše zdraví – jako jsou ponožky, obvykle nám nezbude nic jiného, než zůstat u směsových materiálů. Na čemž není nic špatného, právě naopak. Hlavní materiál našich ponožek by měl být však z toho nejlepšího, co je. Už dávno však neplatí, že nejlepší ponožky jsou ze 100% bavlny nebo zejména z bavlněného vlákna, doplněného třeba jen částečně polyesterovými a elastanovými vlákny pro zvýšení pružnosti. Ze zdravotního, ale i ekologického hlediska, je již dávno porazily bambusové ponožky. Jediné, co ještě pokulhávalo, byla absence designu ponožek. I bambusové ponožky však již koupíme v příjemných barvách a se vzory jako veselé ponožky, které nám mimo jiné umí zvednout náladu a klidně nás i zbaví každodenního stresu.

Bambusové ponožky a bambusové podkolenky ve veselých vzorech umí dokonce bojovat proti špatné náladě a stresu. (Nabízí je: Bambusacky.cz)
Bambusové ponožky a bambusové podkolenky ve veselých vzorech umí dokonce bojovat proti špatné náladě a stresu. (Nabízí je: Bambusacky.cz)

[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]

♥ TIP

Bambusové ponožky: to nejlepší pro nožky

Tento slogan jsem si vypůjčila z e-shopu Bambusacky.cz. Koupíte zde kvalitní bambusové ponožky nejen v tradiční univerzální černé barvě. Právě naopak – jsou v příjemných barvách a vzorech. Dámské bambusové ponožky dokážou převzít i antistresovou funkci. Nevykročily jste z postele tou správnou nohou? Vykročte ještě jednou ve správných veselých dámských bambusových ponožkách.

[/su_note]

Bambusová móda pro nožky je v nabídce i v krásných dárkových setech. (Nabízí je: Bambusacky.cz)
Bambusová móda pro nožky je v nabídce i v krásných dárkových setech. (Nabízí je: Bambusacky.cz)

Bambusové vlákno objevil textilní průmysl jen před nedávnem

Bambusové vlákno, ze kterého se ponožky vyrábí, a nejen ony, má unikátní vlastnosti. Rozhodně nejde jen o nějaký módní výstřelek. Vlákno z bambusu pouze docela dlouho, až do konce 20. století, čekalo na to, aby jej objevil textilní průmysl a začal ve větším využívat jeho unikátní vlastnosti. I když patent na oddělení textilních vláken z bambusu existoval už od roku 1864, a dokonce lana z bambusových vláken jsou známá již 2000 let, až ve 20. století se začal bambus hromadně používat k výrobě viskózového vlákna. Přestože lze bambusové vlákno z bambusu získávat i chemickou cestou, pro textilní průmysl se to dělá výhradně mechanicky. Což ocení každý příznivec ekozpracování a bio textilu.

Proč bambusové ponožky poráží bavlněné?

Jako v bavlnce? Ne! Jako v bambusu!

Bambusová vlákna, a tedy i bambusová pletenina na ponožkách, je na omak mnohem jemnější a příjemnější než bavlna.

Nohy v ponožkách, které zabraňují tvorbě bakterií, nesmrdí

Existují výzkumy, které skutečně potvrdily, že jsou bambusová vlákna odolnější k množení bakterií než bavlněná. Ještě více pak ve srovnání s umělou viskózou. Za tuto vlastnost vděčí bambus látce nazývané kun, nebo též bamboo kun. Bambusové oblečení má díky obsahu této látky ve vláknech bambusu přirozené antibakteriální vlastnosti. Chrání před bakteriemi i plísněmi, což se oceňuje zejména u spodního prádla a jak jinak, u ponožek. Bakteriostatické vlastnosti bambusu inhibují růst a reprodukci bakterií až o 70 %. Někdy se nesprávně uvádí, že bakterie i hubí, ale to není pravda. To by musela mít bambusová tkanina baktericidní vlastnosti antibiotik – a ty bychom přece na sobě ani nosit nechtěli.

Savé vlastnosti bambusu jsou výrazně lepší než u bavlny

Další unikátní vlastností bambusové viskózy je její vysoká savost. Ta je téměř dvojnásobná ve srovnání s přírodní bavlnou. Tady jsme jako zákazníci často velice zmateni díky marketingu různých firem zaměřených na oděvy z tzv. funkčních materiálu. Ty se chlubí tím, že naopak nesají a pot odvádí od těla pryč. Proč ne. Ale nejdříve jej musí být kam odvést. Takže pro ručníky a župany bude bambus díky své savosti vhodnější než bavlna bez zaváhání. A pro ponožky? To určitě taky. Ani membránové boty neumí tak rychle odvádět pot, aby vám mohl ponožkou jen „protéct“. To by snad musely mít řízenou rekuperaci. Takže ve spojení s bakteriostatickými vlastnostmi bambusového vlákna bambusové ponožky opět vítězí nad bavlněnými a i polyesterovými. A to se ještě podíváme na strukturu bambusového vlákna, díky kterému má bambusová tkanina i mimořádné termoregulační vlastnosti. Zde najdeme další souvislost s výhodou vysoké savosti.

Zdravotní ponožky z bambusu v klasické černé barvě. (Nabízí je: Bambusacky.cz)
Zdravotní ponožky z bambusu v klasické černé barvě. (Nabízí je: Bambusacky.cz)

Unikátní termoregulační vlastnosti bambusu

Díky svým termoregulační vlastnostem dokážou dnes bambusové oděvy nabídnout to, co umí jen moderní funkční materiály, používané pro sportovní oblečení a outdoor oděvy. Ty jsou však výhradně syntetické, zatímco bambus je přírodní a pro tělo a kůži určitě přirozenější. Vlákna bambusu obsahují mikroskopické spáry, které se u syntetických materiálů uměle vytváří. Právě ony se podílí na přirozené cirkulaci vzduchu, na odvodu vlhkosti, i udržení pro tělo přirozeného tepla. Bambusové tkaniny mají schopnost v létě mírně ochlazovat – a naopak, v zimě udržet potřebné teplo a zahřívat.

Bambusová móda nabízí přirozenou UV ochranu

Oblečení s UV ochranou se stalo v poslední době velkým hitem. Na ponožkách UV ochranu přece jen oceníme o něco méně, než na tričku nebo jednodílných plavkách, přesto je dobré ji zmínit. Bambusové oblečení má schopnost odrazit až 90 % škodlivého UV záření.

[su_note note_color=“#EEEEEE“ text_color=“#161616″ radius=“0″ class=“su_note_tyrkysova“]

♥ TIP

Pánské bambusové ponožky

Pánské bambusové ponožky hravě ustojí v dnešních módních trendech, které velí dodat šatníku trochu vtipu veselými ponožkami. V e-shopu Bambusačky najdete zdařilé kusovky, ale především perfektní sady pánských bambusových ponožek. Potěší vás, když si je koupíte pro sebe, ale i když je věnujete jako dárek. Rozhodně si myslím, že hitem letošních Vánoc budou právě bambusové ponožky. Ne ve stylu „bambusové ponožky 15 párů“. Na nudu zapomeňte a věnujte dobrou náladu v ponožkách s pestrými vzory.

[/su_note]

Módní vzorované pánské bambusové ponožky v dárkovém setu. (Nabízí je: Bambusacky.cz)
Módní vzorované pánské bambusové ponožky v dárkovém setu. (Nabízí je: Bambusacky.cz)

Bambus jako lék na životní prostředí aneb Neekologická bavlna vs. ekologický bambus

Říkáte si, co je asi tak neekologického na pěstování bavlny? Textilní průmysl patří obecně k nejneekologičtějším. Když se k tomu ještě přidá polnohospodářství, kdy pěstujete rostlinu, která je extrémně citlivá na napadení škůdci a musí tak být ošetřována různými pesticidy, o ničem příznivém pro životní prostředí mluvit nelze. Dalším negativem pěstování bavlny je obrovské množství závlahy, kterou je nutné při jejím pěstování používat. Též zpracování bavlny neprospívá životnímu prostředí. Už jen to, že před sklizní je na bavlník aplikována chemie, která zrychlí opad listů. U biobavlny se pěstitelé snaží tyto negativa eliminovat, ale biobavlna tvoří v produkci bavlny naprostou minoritu.

Neekologické postupy ovlivňují přírodu, ale i nás jako spotřebitele. Do oblečení se chemické látky z bavlníku mohou přenášet a naše kůže je pak s nimi v permanentním styku. Ponožky z bambusu nás tedy umí chránit i před nadměrnou chemií.

Je pěstování bambusu ekologičtější? Rozhoně ano. Ve srovnání s bavlnou roste bambus téměř sám. Pěstuje se bez pesticidů i umělých hnojiv. Jde o přírodní, snadno biologicky odbouratelné vlákno. V podstatě se dá kompostovat. Bambus je navíc nejrychleji rostoucí rostlina světa. Existují odrůdy, které mají schopnost vyrůst až o 2,5 metru za den. Tvoří tedy unikátní biomasu příznivě ovlivňující ovzduší i snadno získatelnou pro rozbujelý textilní průmysl. Lze jej pěstovat mimo klasickou polnohospodářskou půdu a bez negativního působení polnohospodářské techniky. Bambus se totiž pouze ořezává a nevyorává. Ze stejných kořenů vyroste další „várka“ rostliny vhodná pro zpracování nejen v textilním průmyslu.

Zdroj obrázků: Bambusacky.cz, Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu