Aerojóga je cvičení inspirováno jógou, gymnastikou, strečinkem, pilates i akrobacií. Zacvičit si jej lze hromadně v kurzech, ale i doma.
Aerojóga je cvičení inspirováno jógou, gymnastikou, strečinkem, pilates i akrobacií. Zacvičit si jej lze hromadně v kurzech, ale i doma.

Aerojóga – jóga bez gravitace, kterou lze cvičit i doma

Aerojóga je cvičení inspirováno jógou, gymnastikou, strečinkem, pilates i akrobacií. Zacvičit si jej lze hromadně v kurzech, ale i doma.

Speciální odnož jógy, aerojóga, se k nám dostala ze slunného Španělska a jde o jednu z nejmladších odnoží tohoto prastarého cvičení – jógy. Zatím sice ne příliš rozšířenou, ale díky své atraktivitě má rozhodně našlápnuto k tomu, aby se stala mnohem větším hitem. Setkáte se s ní pod mnoha českými i anglickými názvy – například aero joga, aero jóga, jóga bez gravitace, létací jóga, fly jóga, inverzní terapie, antigravitační jóga, antigravity yoga, swing yoga, aerial yoga, suspension yoga nebo i asány v sítích. Snad nejlépe její princip vyjadřuje počeštěný název létající jóga. Jedná se totiž v podstatě o klasickou jógu provozovanou ve vzduchu.

Aerojóga je moderní odnoží tradiční jógy, která ke cvičení využívá běžné cviky asány, avšak ty se cvičí ve vzduchu na k tomu určené cvičební pomůcce.
Aerojóga je moderní odnoží tradiční jógy, která ke cvičení využívá běžné cviky asány, avšak ty se cvičí ve vzduchu na k tomu určené cvičební pomůcce.

 Abyste se mohly aerojóge věnovat, budete k tomu potřebovat poměrně jednoduchou pomůcku v podobě speciálního šátku. Setkáte se i s termínem hamaka na aerojógu, jenž máme zažitý spíše pro síť vhodnou na letní lenošení.

Jak přesně hamaka na cvičení aerojógy vypadá?

Samotná hamaka na aerojógu je jak už se řeklo velký šátek, jenž má schopnost udržet váhu našeho těla a samozřejmě i napětí, které při cvičení vzniká. Nosnost hamaky pro aerojógu by měla být 150 kg. Materiálem je obvykle nylon, který se používá i pro výrobu padáků. Jde o pevný materiál, jenž je současně velice příjemný na omak. Současně je ale lehký, a tak se vyhnete přenosu těžkého nákladu na lekce aerojógy, pokud si na ně budete nosit vlastní pomůcku na cvičení. Součástí hamaky je hlavní závěs na pověšení, dva madlové sety a dva popruhy s oky. A kolik stojí hamaka na aerojógu? U nás v Česku obvykle kolem 3500 Kč. Což je dost předražené. Koupit si ji lze ale i přímo v Číně na Aliexpress.com, kde za ni dáte kolem 50 až 60 $, což je 1250 až 1500 Kč. Ve slevě někdy i méně. A samozřejmě doprava z Číny je zdarma, v České republice ještě zaplatíte za dopravu.


Hamaka na aerojógu levně
Hamaka na aerojógu levně >>

Aerojóga pro relaxaci i protažení těla

Aerojóga vám pomůže se zrelaxovat, dokonale protáhnout celé tělo, ale také posílit svaly. Ideální je i pro ty, kteří trpí problémy se zády. Napomáhá rovněž uvolnit velké klouby, protože pozice provádíte inverzně, tedy hlavou dolů, jako je tomu například u bhujangasana, čili jógové polohy kobry, která svými účinky prospěje vaší páteři.

Aerojóga je cvičením vhodným pro obě pohlaví. A dokonce i pro děti.
Aerojóga je cvičením vhodným pro obě pohlaví. A dokonce i pro děti.

 Bát se tohoto relaxačního pohybu a sportu rozhodně nemusí ani začátečníci. Cvičení aerojógy určitě zvládnete, byť musíte počítat s tím, že na nový druh pohybu, při němž téměř neplatí gravitace, si vaše tělo bude chvíli zvykat. Bolest po první lekci brzy pomine. Na věku ani momentální fyzické zdatnosti určitě nezáleží, začít může kdokoli a v jakémkoli věku. Aerojóga se mimořádně líbí dokonce i dětem, pro které jde o velmi přirozené polohy. Cvičit se dá v kurzech i doma. Stačí si najít vhodné místo, kam bezpečně pověsíte hamaku na cvičení.

Pro jógu jako takovou je zásadní především plynulost a důraz se klade rovněž i na techniku dýchání. Původně totiž jóga souvisela hlavně s meditací a se snahou se přiblížit tímto způsobem Bohu. Význam má i pro moderního člověka. Pomůže vám odstranit ze života stres. Jejím cílem totiž je, abyste se v každé z pozic, kterým se říká asány (a dělí se na několik různých skupin), cítili příjemně. A to i u těch, u nichž se to zpočátku zdá být velmi obtížné. Postupným nácvikem se vám to ale podaří. U aerojógy je princip cvičení podobný, jen vám k protažení pomůže navíc gravitace.

Aerojóga – základní cviky, které můžete zkusit

Pokud se vám už jen při pohledu na cviky perfektně uvolňují záda, klouby, svaly a stres odplouvá někam do neznáma, pořiďte si hamaku a dejte se do cvičení. Máme pro vás základní cviky, se kterými lze začít s cvičením aerojógy třeba hned dnes.

GALERIE: Cviky pro aerojógu

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“2″ display_type=“photocrati-nextgen_pro_mosaic“ row_height=“200″ margins=“5″ last_row=“justify“ lazy_load_enable=“1″ lazy_load_initial=“35″ lazy_load_batch=“15″ ngg_proofing_display=“0″ captions_enabled=“0″ captions_display_sharing=“1″ captions_display_title=“1″ captions_display_description=“1″ captions_animation=“slideup“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail