Seznamte se s hlavními příčinami rakoviny. Budete překvapeni, že vznik rakoviny můžeme ovlivnit více, než jsme si doposud mysleli.
Seznamte se s hlavními příčinami rakoviny. Budete překvapeni, že vznik rakoviny můžeme ovlivnit více, než jsme si doposud mysleli.

Vznik rakoviny doprovází řada mýtů – jak je to doopravdy?

Bránit se vzniku rakoviny je v našich silách mnohem více, než jsme si doposud mysleli. Vymlouvat se na genetiku či životní prostředí už neplatí.

Nemoc rakovina patří mezi obávané onemocnění. I pouhé vyslovení jejího jména nahání strach. A právem. Naštěstí nejsme proti této obávané nemoci bezmocní. Abychom jí mohli předejít nebo s ní bojovat, musíme znát hlavní příčiny, které způsobují vznik rakoviny. A právě to, jak vzniká rakovina doprovází řada mýtů.

Co je rakovina a jak vzniká?

Podstatou vzniku rakoviny, zhoubného nádorového onemocnění, je změna genetické informace a regulačních mechanismů v buňce. Následkem toho dochází k nekontrolovanému dělení buňky, vzniká nový klon těchto buněk, který se nekontrolovaně množí. Tímto způsobem vzniká z původně jediné postižené buňky nádor nepatrných rozměrů, který postupně roste. Pokud není zničen nebo odstraněn, zahubí celý organismus. Další typickou vlastností zhoubného nádoru je, že se z něho uvolňují postižené buňky a šíří se dále do organismu, kde vytvářejí druhotná nádorová ložiska, zvané metastázy. To činí léčbu nádoru obtížnou.

Podstatou vzniku rakoviny je změna genetické informace a regulačních mechanismů v buňce.
Podstatou vzniku rakoviny je změna genetické informace a regulačních mechanismů v buňce.

Mýty o vzniku rakoviny kladou důraz na dědičnost a životní prostředí!

O příčinách vzniku rakoviny panují různé mýty. Mnozí lidé se domnívají, že vznik rakoviny je věc osudu, nešťastné a nepředvídatelné náhody. Velmi rozšířeným mýtem je tvrzení, že vznik rakoviny je závislý zejména na dědičnosti. Někteří lidé hledají příčiny rakoviny především ve znečištěné životní prostředí. Jak je to ale ve skutečnosti?

Vznik rakoviny je spojen s nahromaděním a dlouhodobým působením nepříznivých vlivů, rizikových faktorů. Každý sice může onemocnět rakovinou, kdo se však dlouhodobě vystavuje působení rizikových faktorů jejího vzniku, výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že rakovinou onemocní. Pro některé nádory se dědí určité dispozice, např. nádory prsu či kolorektální karcinom, avšak riziko onemocnění rakovinou v důsledku dědičnosti není vyšší než 10 %. Znečištěné životní prostředí má na vznik rakoviny ještě menší vliv, a to cca „pouhé“ 2 %.

Hlavní příčiny rakoviny hledejte v nesprávném stravování!

Hlavní příčinou vzniku rakoviny číslo jedna jsou výživové faktory. Nesprávná výživa spolu s nízkou pohybovou aktivitou tvoří 40 % příčin vzniku rakoviny. Další významnou příčinou vzniku rakoviny je kouření, které se na jejím vzniku podílí cca 30 %. Alkoholici jsou také vystaveni riziku vniku rakoviny, a to z cca 5 %. Zbylých 25 % příčin vzniku rakoviny tvoří infekce, ionizující sluneční záření, genetické dispozice, pracovní expozice, již zmiňované znečištěné životní prostředí a další minoritní příčiny.

Zdravá pestrá strava s dostatkem všech potřebných látek snižuje riziko vzniku rakoviny i riziko úmrtí na tuto nemoc. Na vzniku nádorového bujení se výrazným způsobem podílí obezita a nadměrná konzumace masa, zejména hovězího, vepřového, skopového a zvěřiny. Drůbeží maso není příliš rizikové, rybí maso, především mořské, má naopak ochranný efekt. Kromě ryb je ochranný efekt před rakovinou prokázán také u zeleniny a u ovoce.

Zdravá pestrá strava s dostatkem všech potřebných látek snižuje riziko vzniku rakoviny i riziko úmrtí na tuto nemoc.
Zdravá pestrá strava s dostatkem všech potřebných látek snižuje riziko vzniku rakoviny i riziko úmrtí na tuto nemoc.

Funguje vláknina jako prevence proti rakovině?

Vláknina má sice ochranný efekt proti rakovině, ale pouze pokud je obsažená v přirozených zdrojích, jakým jsou např. ovoce nebo zelenina. U izolované, tj. samostatné vlákniny není zatím ochranný efekt dostatečně prokázán.

Pohybem proti rakovině

Dalším významným ochranným faktorem je dostatečná pohybová aktivita. Nedostatek pohybové aktivity vede spolu s vyšším příjmem energie k pozitivní energetické bilanci, tj. stavu kdy je vyšší příjem energie než její výdej a k následnému vzniku obezity. Vysoká konzumace tuků nezvyšuje vznik rakoviny, tj. nádorového onemocnění, pokud není spojena s obezitou. Mnohem více záleží na složení konzumovaných tuků než na jejich množství.

Kouření způsobuje rakovinu – to už nikdo nepopírá!

Kouření se podílí významným způsobem na vzniku rakoviny, a to nejen na vzniku rakoviny plic. Kouření výrazně přispívá ke vzniku nádorů plic, dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, slinivky břišní, tlustého střeva, ledvin, děložního čípku. Na vzniku nádoru děložního čípku se kromě kouření výrazným způsobem podílí charakter a hygiena sexuálního života, např. sexuální promiskuita zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

Pravidelný pohyb a aktivní životní styl jsou důležitou prevencí proti rakovině.
Pravidelný pohyb a aktivní životní styl jsou důležitou prevencí proti rakovině.

Jak se chránit před rakovinou?

V roce 2002 vytvořila Renomovaná vědecká společnost ACS (American Cancer Society) podle základních příčin vzniku rakoviny souhrn doporučení pro prevenci jejího vzniku. Hlavní body doporučení ACS:

  • Jezte širokou paletu zdravé stravy, s důrazem na rostlinné zdroje. ACS doporučuje denní konzumaci minimálně pěti různých druhů ovoce a zeleniny, dávat přednost celozrnným obilovinám před zpracovanými, tj. před rafinovanými obilovinami a rafinovanými cukry (např. před bílým řepným cukrem). Rovněž doporučuje omezit konzumaci hovězího, vepřového, skopového masa i zvěřiny, zejména zpracovaných mas, např. uzenin.
  • Osvojte si fyzicky aktivní životní styl. Podle doporučení ACS se mají dospělí věnovat mírné fyzické aktivitě nejméně 30 minut alespoň 5 dní v týdnu. Děti a dospívající se mají denně min. 60 minut věnovat mírné až intenzivní fyzické aktivitě. 
  • Udržujte si zdravou váhu po celý život. ACS doporučuje vyváženou energetickou bilanci, tj. udržování příjmu a výdeje energie v rovnováze. K tomu pomáhá kromě správné pestré stravy dostatečná pohybová aktivita. V případě nadváhy nebo obezity je třeba snížit tělesnou hmotnost.
  • Jestliže pijete alkoholické nápoje, limitujte svoji konzumaci. Nadměrná konzumace alkoholických nápojů zvyšuje riziko vzniku rakoviny a může také zvyšovat riziko vzniku obezity, a to díky velkému množství energie, obsažené v alkoholických nápojích.

Zdroj obrázků: Shutterstock

Zdroj informací: Med.muni.cz – centrum prevence