Napadne vás, že nesprávně se obout na turistiku vás může stát zdraví, či dokonce život? Uklouznutí na skále, ale i podchlazení, když nebudete stačit zbytku výpravy – to vše může s sebou nést fatální následky. A na vině přitom mohou být pouze nesprávné boty na turistiku, které si zvolíte. Vyznáte se v trekové obuvi a víte, jak se na turistiku správně obout?
Tentokrát vám ohledně vhodného a zdravého obouvání nebudeme radit sami. Chceme vás upozornit na skvělou infografiku „Jak správně vybrat trekové boty a na jakou túru s nimi vyrazit?“, kterou připravil e-shop s obuví https://www.eobuv.cz/. Specialisté na boty dali dohromady ucelený přehled, jak si vybrat boty na trek, a jak zohlednit roční období, terén, ale i své nohy a svoji kondici.
Na co se nejčastěji v souvislosti s výběrem trekových bot ptáme?
Nejde o to, jakou otázku pokládáme prodavači. Tomu obvykle žádnou, protože s ním nepřijdeme do styku ani v kamenném obchodu se sportovní a turistickou obuví. To ale neznamená, že neklademe otázky sami sobě. Důležitým při rozhodování je roční období, pro které si boty pořizujeme. Ne vždy je celoroční řešení vhodným, i když u trekové obuvi velice častým. V kombinaci s vhodnými ponožkami dokážeme zcela měnit teplotní komfort bot.
Na podrážce záleží
Určitě je ale důležité z hlediska ročního období posoudit bezpečnost bot například vzhledem k typu podrážky. Při dané teplotě a v daných terénních podmínkách nám musí zajišťovat bezpečnou chůzi i na komplikovanějším povrchu. Bota, která uklouzne na vlhkém kamenu, do hor, snad mimo zcela horké a suché léto, vhodná není. A i tehdy nás může pro hory tak typická rychlá změna počasí nepříjemně překvapit.
Pro náročnější terén a delší turistické výlety se doporučuje tvrdá podrážka. Pro jednodenní lehké treky si vystačíte s lehkou měkčí podrážkou. Pokud se pohybujete ve sněhu, mela by být správně profilovaná. Tvrdší profilovanou podrážku potřebujete též tam, kde se předpokládá ledový povrch a nutnost upnutí maček.
Nízké nebo vysoké boty?
Tento dotaz se rozhodně netýká jen módního vzhledu trekových bot. Vysoké boty se hodí pro turistiku v náročnějším terénu, kde oceníme zpevněný kotník. Dalším důvodem, proč preferovat vysoké trekové boty, je jejich použití v zimě. Hřejí a současně zabraňují pronikání sněhu do bot.
A co materiál bot?
Pokud se nebavíme o trekingových sandálech, je optimální se rozhodnout pro nepromokavé boty na trek. Mohou být opatřeny funkční membránou, ale skvěle funguje i silně naimpregnovaná kůže. Kožené boty se doporučují pro náročnější turistiku a tehdy, pokud hledáme boty, které skutečně vydrží po mnoho let. Textilní a syntetické membránové boty jsou přece jen náchylnější na poškození materiálu.
Jak se dělí boty na trek aneb Vyznáte se v trekové obuvi?
Infografika na stránkách eObuv vysvětluje nejen výše zmíněné parametry výběru, ale rovněž rozděluje trekové boty do kategorií A, AB, B, B/C, C a D. U každé kategorie najdete přesně vysvětleno, pro jaký typ činnosti boty z této kategorie slouží. Rozhodně není dobré podcenit své požadavky na boty, ale ani je nadhodnotit. Nepříjemně se tím zvedá nákupní cena obuvi.
Zdroj obrázků: EObuv.cz, DepositPhotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu