Podběl lékařský patří mezi první posly jara a mezi první léčivku, kterou zjara sbíráme. Léčivé účinky mají jak listy podbělu, tak jeho květ.
Podběl lékařský patří mezi první posly jara a mezi první léčivku, kterou zjara sbíráme. Léčivé účinky mají jak listy podbělu, tak jeho květ.

Podběl lékařský není jen jarní vymítač kašle

Víte, že jedna z prvních jarních bylin, podběl, není jen účinným pomocníkem proti kašli? Jeho účinky sahají mnohem dál – třeba ke krásné pleti, ale i k zastavení příznaků různých otoků nebo artritidy. A to pořád není vše. Co vše podběl lékařský svede?

[su_list icon=“https://www.zdraviakrasa.cz/wp-content/uploads/2016/05/14/160515-favicon-final-512×512.png“ class=“su-list-claim“]

  • Podběl lékařský je účinnou bylinou proti kašli a astmatu
  • Podporuje vykašlávání a účinkuje při zánětu horních cest dýchacích
  • Má dezinfekční a protizánětlivé účinky
  • Díky obsaženému zinku pomáhá při léčbě diabetu
  • Působí mírně močopudně a funguje proti nechutenství

[/su_list]

Jaro se ohlašuje drobnými žlutými květy, podobnými květům pampelišek, které patří rostlince jménem podběl lékařský. Jméno podběl pravděpodobně znamená, že rostlinka kvete pod bílým sněhem, tj. jakmile sleze sníh. Patří mezi první posly jara. Začíná kvést již koncem února a začátkem března. Podběl jarní, což není správný oficiální název, je známý svými léčivými účinky.

Podběl lékařský patří mezi první posly jara a mezi první léčivku, kterou zjara sbíráme. Léčivé účinky mají jak listy podbělu, tak jeho květ.
Podběl lékařský patří mezi první posly jara a mezi první léčivku, kterou zjara sbíráme. Léčivé účinky mají jak listy podbělu, tak jeho květ.

Podběl lékařský začíná kvést již konce února

Podběl lékařský (lat. Tussilago farfara, ang. coltsfoot) je známý pod různými lidovými názvy, jako je např. babuše, mateří líčko či lopušnice. Jedná se o trvalku s dlouhým podzemním plazivým šupinatým oddenkem. Málokdo ví, že podzemní výběžky oddenku dosahují často délky přes jeden metr.

Koncem února až začátkem března se na konci přímé tenké lodyhy porostlé šupinatými listy objevuje jediný zlatožlutý květ. Podběl květ nemá nijak velký. V průměru je cca 1 až 2 cm široký a je podobný květu pampelišky. Jenom výrazně menší.

Kdy kvete podběl?

Podběl lékařský kvete od konce února do dubna. Při chladném a deštivém počasí někdy až do května. Po odkvětu se na lodyze objevují tmavě zelené přízemní řapíkaté listy se srdčitou okrouhlou čepelí a mělce dlanitými laloky.

Výskyt podbělu

Podběl (také nesprávně podběl obecný nebo podběl lékařská) je rozšířen nejen v celé Evropě, ale také v Asii a v horách severní Afriky a dokonce se vyskytuje i v Severní Americe. Je to nenáročná rostlina, která se rozmnožuje podzemními výhonky. Daří se jí i v půdách chudých na živiny a roste téměř všude. Na našem území jej můžeme najít na loukách, pastvinách, v rumištích, příkopech, lomech, náspech, v okolí silnic. K jejímu velkému výskytu přispívá i velká rozvětvenost jejího kořenového systému.

Kořenový systém podbělu může zasahovat až do vzdálenosti třech metrů. Obvykle je to ale jeden metr.
Kořenový systém podbělu může zasahovat až do vzdálenosti třech metrů. Obvykle je to ale jeden metr.

Podběl: léčivé účinky, které možná ani neznáte

Vymítač kašle především

Léčivé účinky podbělu byly známé již v antickém Řecku. Známý antický lékař Discorides říkál: „kuřte podběl“. Doporučoval kouřit tuto jarní bylinu při kašli a astmatu. O účincích podbělu proti kašli svědčí i jeho latinský název Tussilago farfara, který lze přeložit jako „vymítač kašle“.  Léčivé účinky mají květy i listy rostliny.

Podběl – lékařské listy byliny

Podběl květy

V květech podbělu jsou obsaženy flavonoidy, žluté barvivo xantophyl, sliz, glykosidové hořčiny, třísloviny a malé množství silice.

Podběl listy

Listy obsahují především sliz, hořčiny, třísloviny, cholin, fytosteroly, polysacharid inulín, beta-karoten, vitamín C a organické kyseliny – gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou. Listy jsou rovněž zdrojem minerálů zinku a draslíku.

Jak vypadá květ podbělu ví téměř každý. List podbělu pozná už málokdo.
Jak vypadá květ podbělu ví téměř každý. List podbělu pozná už málokdo.

Účinné  látky dělají z podbělu rostlinu s mnoha léčivými účinky

Především s dezinfekčními a protizánětlivými. Květy podbělu působí protikřečově, slizovité list podbělu funguje spíše na sliznice. Sliz chrání zanícené sliznice např. při zánětu horních dýchacích cest. Listy pomáhají při léčbě astmatu, tlumí kašel, potlačují záněty a v případě potřeby podporují vykašlávání.

Podběl pomáhá také proti otokům, při artritidách, zánětech žil, při hojení ran a spálenin. Díky obsahu zinku se kromě podpory hojení ran a spálenin používá také jako pomocné léčivo při diabetu. Zinek nejen podporuje hojení ran, ale také zlepšuje využití inzulínu.

Bylina je vhodná rovněž proti nechutenství. Podběl lze používat i jako mírný močopudný prostředek nebo jako prostředek proti průjmu.

[su_note note_color=“#F2F2F2″ text_color=“#484848″ radius=“0″]

Co všechno vyléčí podběl lékařský?

[su_row]

[su_column]

Účinky podbělu na horní dýchací cesty

  • uvolňuje hleny a působí proti zahlenění
  • léčí záněty dýchacích cest
  • napomáhá při astma
  • pomáhá při bronchitidě / zánětech průdušek
  • zlepšuje chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)
  • je účinný při kataru hrtanu
  • léčí chrapot
  • může být nápomocen při tuberkulóze plic
  • odstraňuje chronický kašel z různých příčin
  • obecně pomáhá na nemoci plic

[/su_column]

[su_column]

Ostatní účinky podbělu

  • funguje na záněty obecně
  • pomáhá při bolesti ucha
  • léčí záněty žil
  • zlepšuje stav po mechanickém poranění tkání spojených s otoky
  • funguje jako pomocník při otocích dolních končetin (nohou)
  • zlepšuje skrofulózu a skrofulózní vředy, krtici a tuberkulózní lymfadenitidu
  • pomáhá při růži (rosacea)

[/su_column]

[/su_row]

[/su_note]

♥ TIP

Víte, že má podběl skvělé účinky i pro naše vlasy? Přečtěte si článek v magazínu Vlasy a účesy – Podběl pro vlasy: funguje na mastné vlasy i proti padání vlasů >>

Jak sbírat a jak sušit podběl

Sbírají se květy i listy. Avšak v jiném období. Lze je sbírat všude kromě lokalit v blízkosti silnic. Rostlinky rostoucí v blízkosti silnic obsahují kromě léčivých látek také toxické těžké kovy.

Sběr květů podbělu

  • Květ podbělu se sbírá se v březnu a v dubnu.
  • Ne zcela rozkvetlé květy podbělu se sbírají ručně nebo pomocí česacích hřebenů jaké se používají u sběru heřmánku, ale i borůvek.
  • Vždy sbírejte pouze květ podbělu v puku. Hodně rozkvetlé květy jsou příliš otevřené a sušením se promění v chmýří bez účinných látek. Na utrženém květu může být maximálně 1 cm stonku.
  • Nejlepší doba sběru je kolem poledne, kdy jsou květy rozvinuté, a koncentrace aktivních látek je nejvyšší.

Sušení květů podbělu

  • Květy podbělu sušíme ve stínu a suchu.
  • Vždy sušíme na dobře větratelných místech v tenkých vrstvách při teplotě do 35 °C.
  • Nikdy ne déle než šest týdnů, jinak ztrácejí barvu, chuť i vůni. A také účinné látky.
  • Nejlepší sušení je umělé sušení, tj. sušení umělým teplem, např. v troubě při teplotě do max. 40°C. Nebo v sušičce na ovoce.
  • Květy nesmí obsahovat chmýří a musí si zachovat původní vůni.
Sušený květ podbělu lékařského.
Sušený květ podbělu lékařského.

Sběr listů podbělu

  • List podbělu se sbírá od května do července.
  • Sbírá se odřezáváním.
  • Vhodné jsou pouze mladé a zdravé zelené listy s řapíky nenapadené škůdci.

Sušení listů podbělu

  • Nasbírané listy sušíme v tenké vrstvě (nemají se překrývat) bez odtržení od stonku.
  • Můžeme je sušit i zavěšené.
  • Jelikož řapíky listů obsahují hodně vody, je nejlepší rychlé sušení umělým teplem, tím se zamezí riziku zčernání řapíků.
  • Teplota při sušení nesmí překročit 35 °Celsia, jinak se ztrácejí účinné látky rostliny.
  • Správně usušené části byliny si musí zachovat původní barvu, slizovitou, slabě nahořklou chuť a také musí být bez pachu.
  • Listy podbělu mají být po usušení na dotek křehké, ale ještě ne tak suché, aby se drobily v prach.
Sušení listů podbělu lékařského.
Sušení listů podbělu lékařského.

Usušené části byliny uchováváme v dobře utěsněných nádobách na suchém místě. Chráníme je před zvlhnutím a zápachem. Sušený podběl je třeba občas zkontrolovat, zda neplesniví. Znehodnocenou bylinu rozhodně nepoužívejte a vyhoďte.

Komu se nechce sbírat a sušit části této byliny, může je koupit v lékárnách nebo v prodejnách s bylinkami.

Pozor na možnost záměny podbělu při sběru

Květy podbělu si lze stěží splést s jinými květy. Jsou sice podobné květům pampelišky, jsou však menší a na rozdíl od pampelišek má lodyha listy až po odkvětu květů. Zato lze velmi snadno zaměnit listy podbělu za listy některých druhů devětsilu. Devětsil roste na podobných místech, má větší listy a má hroznovitá květenství, tj. hroznovité uspořádání drobných květů.

♥ TIP

Podběl rozmnožování

Někdo má na výskyt podbělu štěstí, někdo ne. Pokud zrovna ve vašem okolí neroste podběl, nebo neroste na čistém místě, zkuste si jej rozmnožit na vlastní zahradě. Možnosti máte dvě. Oddenky nebo semínky. Obojí si na konci zimy nebo začátkem jara přineste přímo z přírody.

Jak si rozmnožit podběl?

Rozmnožování podbělu oddenky

Vyjměte na jaře ze země rostliny podbělu i s oddenky. Dbejte na to, abyste vybrali co nejvíce oddenku. Bývá dlouhý i přes jeden metr. Zasaďte jej na místo, kam potřebujete. Optimálně přeneste podběl i z kousky původní zeminy. Lépe se ujme. Po přesazení podbělu na nové místo uštípněte nebo odstřihněte rostlinku cca 1 cm nad zemí. Rozhodně neponechávejte květ. Nezapomeňte si označit místo, kam jste podběl zasadili. Dopřejte mu prostor pro to aby se rozrostl.

Rozmnožování podbělu semeny

Z odkvetlého podbělu seberte v přírodě semínka. Ty jemně na vzduchu prosušte (cca 2 až 3 dny) a pak je vysejte na připravené místo kde chcete, aby poděl v zahradě rostl. Místo, kam jste semínka podbělu vyseli si označte.

Máte každý rok problém zjistit, kde by se dal nasbírat podběl? Pěstujte si jej doma na zahrádce. Nebo si jej přesaďte někam blíž ke svému domovu. Třeba do parku u domu.
Máte každý rok problém zjistit, kde by se dal nasbírat podběl? Pěstujte si jej doma na zahrádce. Nebo si jej přesaďte někam blíž ke svému domovu. Třeba do parku u domu.

Podběl pro naše zdraví: zkuste čaj, med nebo sirup z podbělu

Květy podbělu jsou vhodné na přípravu výluhů, sirupů a tinktur. Výluhy z podbělu se používají proti kašli a nachlazení. Sirupy z podbělu zvlhčují sliznice při suchém kašli. Tinktury z podbělu jsou výborným pomocníkem proti chronickému kašli.

Květy a listy podbělu jsou součástí čajových bylinných směsí, lze je však používat i samostatně. Mnohdy se používá čajová směs, která tvoří smíchané květy i listy.

Čaj z podbělu

  • podbělový čaj lze připravit se směsi květů a listů
  • do 1/4 l vody dáme jednu čajovou lžičku květů a lístků.
  • necháme krátce přejít varem – max. 1 minutu
  • 15 minut louhujeme
  • potom scedíme
  • pijeme pomalu 1 až 2 hrníčky podbělového čaje denně
Dejte si na zdraví doušek čaje z podbělu. Chutná s medem - včelím, ale i z medem z podbělu.
Dejte si na zdraví doušek čaje z podbělu. Chutná s medem – včelím, ale i z medem z podbělu.

Inhalace podbělu

  • květy i listy rostliny lze použít i na inhalaci
  • jednu vrchovatou polévkovou lžíci květů i listů zalijeme vařící vodou
  • páru vdechujeme pod ručníkem
  • inhalaci opakujeme několikrát za den

Podbělový sirup

  • připravuje se z listů podbělu
  • do zavařovací sklenice o velikosti 750 ml vložte umyté listy podbělu – max. 1 cm vrstvu
  • zasypte je krystalovým cukrem
  • vrstvu podbělových listů a cukru střídejte až do zaplnění sklenice
  • směs cukru a podbělu bude postupně sedat – doplňujte proto postupně nové vrstvy
  • sklenici uzavřete vzduchotěsně víkem
  • sklenici nechte na teplém světlém místě – nejlépe na okně
  • jiná metoda doporučuje sklenici zabalit do bublinkové fólie a zakopat na zahradě
  • zakopejte jí do hloubky 80 cm
  • vyrovnaná teplota v zemi umožní zahájit kvasný proces podbělu
  • po 8 týdnech na okně, ale i v zemi, bude sirup hotový
  • sirup z podbělu uchovávejte jej v lednici nebo na chladném tmavém místě
  • nebo jej dejte do menších lahviček či skleniček a zavařte
Připravte si doma podbělový sirup.
Připravte si doma podbělový sirup.

Podbělový med

  • nezapomeňte, že med z podbělu není pravý med, ale spíše hustý podbělový sirup
  • připravuje se z květů podbělu
  • k výrobě potřebujeme 500 květů podbělu, 1 kg cukru krupice, 2 citrony, a 1 litr vody
  • vodu přivedeme k varu a vařící vodou spaříme květy podbělu
  • citron, optimálně v bio kvalitě, pečlivě umyjeme, nakrájíme na plátky a zbavíme jader
  • vše dáme do mísy nebo do sklenice necháme postát 24 hodin
  • druhý den směs přecedíme přes plátno
  • do tekutiny přidáme cukr
  • za častého míchání vaříme směs až do zhoustnutí
  • ještě vařící plníme do pečlivě umytých skleniček a uzavřeme
  • skleničky můžeme otočit dnem vzhůru

Důležité upozornění k užívání podbělu

Vzhledem k obsahu některých druhů alkaloidů, toxických pro naše játra, není doporučováno dlouhodobé vnitřní užívání podbělu, tj. např. ve formě čajů, sirupů. Maximální doba užívání jsou čtyři až šest týdnů během roku. Ze stejného důvodu by se měly podbělu vyhýbat těhotné a kojící ženy, vč. malých dětí do 3 let.

Co si připravujete z posla jara – podbělu – vy?
Co si připravujete z posla jara – podbělu – vy?

Zevní používání podbělu

Listy jsou vhodné nejen na přípravu léčivých bylinných čajů, ale také na zevní použití. Listy podbělu mají díky vysokému obsahu zinku hojivý účinek. Obklady z listů podbělu se používají při zánětech žil, povrchových vředech, obtížně se hojících ranách, spáleninách, oteklých a bolavých kloubech.

Obklad můžeme připravit z odvaru listů nebo z čerstvých listů. Obklad z čerstvých podbělových listů připravíme tímto způsobem: čerstvé lístky očistíme a rozmačkáme na kaši. Kaši pokládáme na poškozené místo, např. na spáleniny, obtížně se hojící rány, oteklé klouby, a obvážeme obinadlem.

Podběl jako prostředek ke kráse

Mezi nejlepší léčebné prostředky na nečistou pleť patří listy i květy podbělu. Kromě silných antiseptických účinků obsahují třísloviny, které mají stahovací efekt a sliz, který slouží jako ochrana snadno se zapalující pokožky. Proto je pleťová maska z podbělu vhodná na mastnou a uhrovitou pleť. Výtažky z podbělu mají široké využití v kosmetickém průmyslu, přidávají se např. do pleťových vod a krémů pro mastnou pleť.

Pro krásnou a kvalitní pleť není nutné kupovat kosmetické výrobky.  Podbělovou koupel i masku na obličej si můžeme připravit sami. Na přípravu podbělové koupele potřebujeme pouze výluh z květů nebo listů, který přilijeme do koupele.

Pleťová maska z podbělu

Masku na obličej z podbělu připravíme tímto způsobem:

  • čerstvě natrhané listy rozmačkáme na kaši
  • kaši rozetřeme na obličej
  • necháme působit 15 až 20 minut

Líbil se vám nás článek o podbělu? Doporučte jej svým přátelům a známým na facebooku nebo jiných sociálních sítích.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail