Nejsou hole jako hole. Pro různé sporty a aktivity potřebujeme vždy speciální

Nejsou hole jako hole. Pro různé sporty a aktivity potřebujeme vždy speciální

Sportovní i outdoor hole nám pomáhají dosáhnout správnou techniku jízdy na sportovním náčiní i chůze, stejně tak při nás stojí jako pomocníci při různém hendikepu. Pokud máme problémy s pohybovým aparátem, dovedou nás správné trekingové hole dostat tam, kam bychom se bez jejich pomoci nedostali už ani ve snu. Nelze je však mezi sebou zaměňovat a myslet si, že nám hole na běžky pomohou vyšlapat na Rysy ve Vysokých Tatrách. Jak si tedy správně vybírat hole pro jednotlivé sportovní aktivity?

Hole na běžky

„Dobrý den, prosím si jedny běžecké hůlky…,“ Tak takto by to rozhodně nešlo. Běžecké hole jsou pro běžkování extrémně důležité a vlastně to bez nich nejde. Avšak techniky běžkování se natolik různí, že v žádném případě si nelze myslet, že se pro všechny styly hodí i stejné hole. Pro klasiku, bruslení a pro turistiku se hole na běžky liší v první řadě svojí délkou. Délka holí se poměřuje k výšce lyžaře v botách a měří se od bodce k vyústění poutka holí.

  • Turistické běžecké hole jsou nejkratší a vhodné jsou v délce dosahující 80 až 82 % tělesné výšky. Kratší délka umožňuje pohodlnější pohyb bez zvedání rukou, které nám v tomto případě nijak nepomáhá.
  • Běžkařské hole na klasiku mají končit u ramen a jejich délka má odpovídat 81 až 84 % tělesné výšky.
  • Běžkařské hole na bruslení jsou nejdelší a mají mít 88 až 90 % tělesné výšky. Měli by nám sahat mezi bradu a horní ret. Při standardním skate postoji bychom pak však neměli mít pocit, že ruce příliš zvedáme.
Co běžkařský styl, to jiné hole na běžky.
Co běžkařský styl, to jiné hole na běžky.

O komfortu holí při jízdě však vypovídají i jejich další parametry. Důležitá je tuhost hole, její pevnost, hmotnost a taktéž trvanlivost. Zde vybíráme podle věku, zkušeností i hmotnosti lyžaře. Pro rekreační běžkování se dnes používají výhradně hliníkové běžecké hole. Závodní a sportovní se vyrábí z karbonu.

U kvalitních hůlek najdete madla z protiskluzových materiálů. Ta korková mají o něco nižší životnost. Pro rekreační běžkovaní mají poutka.

Pozornost věnujte též talířku a hrotu. Na upravené tratě se hodí talířek menší, do hlubokého sněhu větší. Talířky se však dají poměrně snadno měnit. Pro letní hole ke kolečkovým lyžím se talířky nepoužívají vůbec.

Hole na skialpy

Skialpinismus je v kurzu. Kombinuje turistiku a sjezdové lyžování. Skialpy lyže jsou téměř stejné jako sjezdařské. Musí však být přizpůsobeny jízdě na neupraveném terénu. Bývají výrazně lehčí, měkčí pod vázáním a jsou na špičce uzpůsobeny uchycení stoupacích pásů, které umožňují bezproblémový výšlap.

Tradiční hole na skialpy bývají s nastavitelnou délkou, obvykle jsou trojdílné nebo dvoudílné. Mají velký talíř vhodný do hlubokého sněhu a často jsou bez poutek. Uzpůsobeny jsou tomu, aby nám byly oporou při výšlapu i při sjezdu. A jaká je jejich délka? Jelikož jde o teleskopické hole, přizpůsobí se délkou tomu, co aktuálně potřebujeme. Potřeba skialpinisty je totiž vždy různá a mění se třeba nejen podle toho, jestli jde o výšlap nebo sjezd. Čím rychleji třeba šlapeme, taktéž čím je hlubší sníh, tím potřebujeme hole na skialpy delší. Pro pohodlí při změně nastavení, bezpečí a životnost skialpinistických holí je velice důležitý aretační mechanismus holí.

Hole na skiaply mají nastavitelnou délku.
Hole na skiaply mají nastavitelnou délku.

Turistické hůlky

Turistické či trekingové hole šetří při turistice náš pohybový aparát. Výšlap i sešlap cítíme zejména v kolenou, a právě těm umí vycházkové hole odlehčit. Určitě si však dejte pozor při výběru. Často se trekingové hole zaměňují za nordic walking hole. Avšak ve způsobu pohybu s nimi je rozdíl. A i v jejich konstrukci. Kdy si které vybrat?

Trekingové turistické hůlky se hodní pro turistiku i v obtížnějším terénu. Mají silnější konstrukci a musí udržet naši váhu, když se do nich opřeme. Poutko u těchto holí je téměř identické s poutkem na sjezdové lyže. Slouží k tomu, abyste prostě holi neztratili z ruky. Hrot je tupý jako u sjezdařských lyžařských holí.

Trekingové hole jsou užitečnými pomocníky pro náročnější túry.
Trekingové hole jsou užitečnými pomocníky pro náročnější túry.

Nordic walking hole se hodí pro rychlou chůzi v nenáročném terénu, často na rovině a v upraveném terénu. Jsou lehké a důležitá je u nich stabilita. Jejich hlavní rolí je zapojit při pohybu do akce všechny naše svaly a dělat pohyb ještě komplexnějším a zdravějším. Poutko u nordic walking hole je jako rukavička. Hole nám nesmí vypadnou z ruky, ani když ji pustíme prsty a povolíme sevření. Vzhledem k pohybovým vzorcům u nordic walking k tomu pravidelně dochází. Hrot holí je ostrý, stejně jak u holí na běžky.

Trekingové hole i nordic walking hole musí mít správnou délku. Obvykle stačí vynásobit výšku těla koeficientem 0,68 a dostaneme tu správnou délku holí, ze které nás nebudou bolet záda. Dobrým ukazatelem je též postavit se s rukou ohnutou do pravého úhlu. Turistické a vycházkové hole volíme o 2 až 3 cm nižší, než je výška našeho úchopu. Nordic walking hole obvykle o 2 až 3 vyšší, než je výška našeho úchopu.

Turistické hole pomáhají pohybovému aparátu.
Turistické hole pomáhají pohybovému aparátu.

Vhodné materiály pro tyto typy holí jsou pružné. Používá se hliník, karbon i sklolaminát. Všímejte si kvalitu hrotu, rukojeti i poutka. Hole mohou být pevné a skládací. Pokud se dají složit, jsou skladnější, ale mohou být méně odolné a rovněž těžší. Určitě si vyberte co nejkvalitnější aretaci skládací hole. Existuje šroubovací, ta se však časem může přetáčet. FlickLock páčkové zamykání je praktické, ale někdy tento mechanismus překáží. Nejkvalitnější, ale též nejdražší způsob aretace je „Z“ hole. Tyto hole jsou lehké a současně pevné. U turistických holí oceníte i antishock systém (AS). Tlumení zmírňuje nárazy a na tvrdém povrchu chrání pohybový aparát před poškozením a před bolestí.

TIP: Dojděte si pro hole k odborníkům. V e-shopu Outdoorlive.cz najdete široký sortiment holí na běžky, skialp i na turistiku. Koupíte zde i batohy, oblečení, obuv, kempingové vybavení a další outdoorovou výbavu.