Microgreens a zdraví – vytěžte to nejlepší již z klíčících rostlin

Skutečně každý z nás si je schopen doma vlastnoručně vypěstovat vitamíny a minerály, které navíc perfektně chutnají. Zvládnete to na parapetu, ale i na kuchyňské lince. Počáteční náklady jsou minimální a efekt pro zdraví obrovský. V neposlední řadě jde i o kulinářský zážitek.

Microgreen jako životní styl

Mnoho jedlých rostlin si zvládneme doma vypěstovat na balkonech a okenních parapetech. Zejména rychle rostoucí listovou zeleninu, jahody, rajčata i papriku nebo všemožné bylinky – to vše od jara do podzimu můžeme mít v biokvalitě z vlastní minizahrádky na balkonu. Zelené zdraví si však lze vypěstovat i bez balkonu a kdykoliv v roce. Nemusí vám v tom zabránit ani třeskuté zimní mrazy. Stačí propadnout hitu microgreens.

Co je microgreens?

Microgreens je vlastně staré známé nakličování klíčku a konzumace rostlin v jejich počáteční fázi vývoje. Pořídíte si semena klíčků a ty pak necháte nakličovat, nejlépe ve speciálních miskách pro nakličování. Jde to však i jednoduše postaru, na vatě. Nejméně vhodné je pěstování v substrátu, který stěžuje sklizeň, je pro tuto technologii rychlého pěstování zbytečný a též může klíčky a rostlinky zbytečně kontaminovat.

Klíčky je možné konzumovat v různých fázích, od prvního objevení se klíčku, až po fázi s malinkými rostlinkami. Konzumuje se obvykle celá část rostlinky, včetně semínka a případného malého kořínku. Větší rostlinky ustříháváme nad semínkem a konzumujeme pouze je. Speciálním případem jsou i klíčky slunečnice.

Rostliny vhodné pro technologii microgreens

Vypěstovat si klíčky i mini rostlinky jde z poměrně široké nabídky luštěnin i dalších semínek. Tradiční je čočka, hrách, fazolka adzuki, fazole mungo i cizrna. Z menších semínek pak lze nakličovat ze semen řeřichy, brokolice vojtěšky, ředkve a ředkvičky, rukoly i rokety, ječmene, pšenice, mangoldu a dokonce z póru. Nakličovat lze i červenou řepu nebo slunečnici.

Semena na klíčení je ideální kupovat speciálně pro tento účel. Obvykle jde o větší balení, semínka nejsou nijak mořená proti různým nemocím a škůdcům, a tedy neobsahují pesticidy. Zcela nejvhodnější je nakupovat je v bio kvalitě.

Vybírejte taková semínka zeleniny, která vám i běžně chutnají. Klíčky i mladé rostlinky totiž obvykle nabízí koncentrovanou chuť dospělé rostliny.

Pusťte se do vlastního microgreens pěstování

V klíčcích i v mladých rostlinkách se nekoncentruje jenom chuť, ale rovněž zdravé složky té které rostlinky. Svoji úrodu přitom můžete mít třeba i již za tři dny. Semínka na klíčení ve vhodné kvalitě pro nakličování nabízí Semena.cz. Zde koupíte též přímo sady pro microgreen pěstování. Lze zde pořídit startovací sadu se čtyřmi pláty a náhradní pláty se semínky. Pojďte si začít celoročně pěstovat zdraví. Je to snadné a jde navíc o zdraví, které chutná – v salátech, na chlebu i v pomazánkách. Klíčky a rostlinky nikdy tepelně nezpracovávejte. Udrží si tak veškeré zdravé látky.

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail