Hračky pro holky, které mají smysl? Nezapomeňte na dětské kuchyňky

Hračky hrají ve vývoji dítěte důležitou roli. Již od nejranějšího dětství pomáhají rozvíjet smysly, hrubou i jemnou motoriku. Jsou to právě hračky, u kterých se dítě seznamuje třeba s matematikou, ale i s abecedou. Dítě si též díky hračkám zkouší různé role a učí se běžným činnostem v domácnosti či podstatě různých povolání. Jak vypadají hračky pro holky, které mají smysl?

I když to není správné, hračky se pořád dělí na ty pro kluky a na hračky pro holky. Každá strana je kvůli tomu ochuzena o část svého rozvoje. Už od mala se holky kvůli výběru hraček vzdalují technice. Naopak potkáte tatínky, kteří zásadně zakazují klukům hru s panenkami. Což pak zhoršuje jejich sociální a citové dovednosti.

Dětské kuchyňky patří mezi nejlepší hračky

Přestože by se holčičkám neměly vnucovat pouze hračky související s „tradiční“ ženskou rolí, neznamená to začít se tradičním hračkám pro holčičky vyhýbat. Rozhodně k holkám patří panenky, převleky za princezny, korálky, různé kreativní hračky a rovněž hračka, kterou miluje skutečně každá holčička – dětská kuchyňka. Rozhodně neexistuje holka, dokonce ani dítě, které by nechtělo maminku či tatínka napodobit při této každodenní činnosti – při vaření.

Vaření je fenoménem doby

I když doma vaříte zřídka, je doslova fenoménem doby. Televize se předhání v tom, která udělá sledovanější pořad o vaření či úspěšnější soutěž. Navzájem si protahují kulinářské hvězdy. Pro děti je proto vaření lákavou hrou. Ta navíc pomůže dítěti vytvořit si vztah k této tak běžné činnosti, kterou by měl umět skutečně každý – dívka i kluk, žena i muž. Dětské kuchyňky zvyšují bezpečí dětí v kuchyni. Místo toho, aby se motaly mamince kolem skutečných hrnců, napodobují její činnost ve vlastní dětské minikuchyňce.

Dětská kuchyňka nemusí skončit pouze v dětském pokojíku

Ideální umístění pro dětskou kuchyňku u dětí do pěti let je jednoznačně přímo v kuchyni nebo v jídelně. Pokud proto máte prostor, využijte to. Dítě se pokaždé zapojí do hry, jakmile uvidí vařit či pracovat v kuchyni vás samotné. Stanete se skvělými partnery. Mnohdy můžete dítěti zapůjčit i skutečně potraviny. Například vykrajování perníkového těsta i zdobení perníčků zvládnou už děti mezi třemi až čtyřmi roky.

Starší děti pak mohou mít kuchyňku v dětském pokojíku. Pokud máte děti dvě, nebo vašeho potomka navštěvují kamarádi, bude kuchyňka určitě oblíbenou hračkou.

V létě je ideální kuchyňku umístit pod pergolu. Pokud je odolná vodě, klidně i na terasu nebo na zahradu. Dítě bude trávit čas na zdravém vzduchu a bavit se oblíbenou činností.

Potraviny do dětské kuchyňky nejsou jen další bednou hraček

Aby děti dokonale využily potenciál dětské kuchyňky, potřebují k ní dostatek nádobí, kuchyňské náčiní i nádobí pro stolování. Nepůjde to však ani bez hraček v podobě potravin. Jejich správným výběrem dokážete dítě dokonce nasměřovat směrem ke zdravé výživě. Avšak potraviny dovedou rovněž rozvíjet kreativitu dítěte, když je začne zajímavě kombinovat. Kreativními hračkami do kuchyňky jsou i různé stavebnice dortů, koláčků, ale třeba i potraviny, které si dítě vyrobí z plastelíny. To však může skončit poměrně velkým nepořádkem, takže ideálními jsou právě potraviny do dětské kuchyňky z plastu a ze dřeva, které skvěle vypadají, jsou bezpečné a levné.

Vyberte si správnou velikost dětské kuchyňky

S kuchyňkami si hrají děti od chvíle, kdy se postaví na nohy a začnou chodit, a to přestože se doporučují až od třech let. Hrát se s nimi vydrží mnohdy až do puberty. Ještě devítileté holčičky pokládají hru s dětskou kuchyňkou za velice zábavnou. Je logické, že tříleté a jedenáctileté dítě potřebuje jinou velikost kuchyňky. A na trhu skutečně různé kuchyňky jsou. Vybírejte proto uvážlivě. Mnohé kvalitnější kuchyňky bývají opatřeny různými zvuky i světelnými efekty, které věrně napodobují skutečné kuchyňské spotřebiče.

Nezapomeňte však ani na dětské kuchyňky pro panenky. Vaše holčička ráda k plotně postaví i svoji Barbie. Ta však potřebuje kuchyňku v adekvátní velikosti. Tak, jak jste spolu se svojí tří či čtyřletou holčičkou vařívaly v kuchyni vy, teď bude vaše šestiletá princezna vařit ve svém dětském pokojíku se svojí Barbie.

Jak vybrat dětskou kuchyňku?

  • Zvažte výběr velikosti dětské kuchyňky. Nezapomeňte ani na kuchyňku pro panenky.
  • Děti milují dětské kuchyňky se zvukovými a světelnými efekty napodobujícími reálné spotřebiče.
  • Pokud chcete, aby si dítě hrálo s kuchyňkou v létě v exteriéru, zvažte plastovou bez elektroniky.
  • Kupte dítěti dostatek nádobí do kuchyňky a pro servírování.
  • Nezapomeňte na potraviny do dětské kuchyně v podobě surovin a zdravé výživy.
  • Pořiďte též různé kreativní sady – cukrářské nářadí, narozeninový dort a další.

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail