Léčivé rostliny v září nám pomohou vyrovnat se se změnou počasí, a díky nim můžeme předcházet případným nemocem, a posilnit tak náš organismus.
Jaké bylinky můžeme v září sbírat? A jaké jsou jejich účinky? Léčivé rostliny v září nám mohou usnadnit „vstup“ do dalšího ročního období. Ať už je pěstujete nebo sbíráte, určitě víte, že je jich velká spousta. Představím vám několik z nich. Nezapomeňte, že v září se velice často sbírají kořeny těchto léčivých bylin.
Léčivé rostliny v září , které rozhodně nepřehlédněte
Brusnice borůvka
Brusnice borůvka (lat. Vaccinium myrtillus L.) – Používá se při slabší cukrovce, průjmových onemocněních, žaludečních obtížích, při zánětech močových cest, ale i při kožních onemocněních jako je lupénka.

Čekanka obecná
Čekanka obecná (lat. Cichorium intybus) – Tato krásná bylinka léčí nemoci jater, pomáhá při bolestech žlučníkových a ledvinových kamenů, je mírně močopudná, mírně projímá, léčí nechutenství a další žaludeční problémy.

Jitrocel kopinatý
Jitrocel kopinatý (lat. Plantago lanceolata) – Jeho listy jsou vhodné k léčbě dýchacích cest, má protizánětlivé účinky, pomáhá při senné rýmě. Doporučuje se k léčbě akné a pro péči o mastnou pleť. Jitrocel také rychle zaceluje rány.

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá (lat. Urtica dioica) – Snad ji nepovažujete za plevel! Kúry z kopřivy jsou výborné proti chorobám jater, žlučníku a sleziny, při žaludečních křečích či při plicních chorobách.

Kostival lékařský
Kostival lékařský (lat. Symphytum officinale) – Zářijová léčivá rostlinka, kterou lidé léčí bolesti kloubů, záněty, revma i bolesti páteře. Rovněž se užívá při kašli, bronchitidě, křečích v žaludku, průjmu, úplavici, ledvinových nemocech, dvanácterníkových vředech, a při léčbě zlomenin.

Kozlík lékařský
Kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis) – Je výborná bylinka vhodná k léčbě nespavosti, pomáhá při křečových bolestech, při žaludečních křečích, celkově uklidňuje a zbavuje nás nervozity.

Křen selský
Křen selský (lat. Armoracia rusticana nebo dříve Cochlearia armoracia) – Křen je zářijová léčivá rostlina, která slouží jako močopudný prostředek, při revmatismu, dně, vodnatelnosti. Často se používá k léčbě křečových žil. Pomáhá při bolestech hlavy. Léčí záněty močových cest, plic a jater.

Libeček lékařský
Libeček lékařský (lat. Levisticum officinale) – Mezi byliny a léčivé rostliny v září zařaďte díky jeho kořenu i libeček. Podporuje chuť k jídlu, krevní oběh, zlepšuje trávení, potlačuje nadýmání, rozpouští žlučové a ledvinové kameny, a celkově má velmi příznivý vliv na žlučník. Ulevuje při dně. Je to vyzkoušený přírodní lék při revmatizmu.

Lopuch větší
Lopuch větší (lat. Arctium lappa) – Tato rostlinka se pyšní protizánětlivými vlastnostmi, ulevuje při kašli, podporuje pocení. Povzbuzuje trávení a je velkým pomocníkem při léčbě močových cest a dně. Čistí krev, léčí kožní onemocnění, pomáhá při únavě a cukrovce.

Violka trojbarevná
Violka trojbarevná neboli maceška trojbarevná (lat. Viola tricolor) – Využívaná je k léčbě revmatismu a při léčbě plicních chorob.

Smetanka lékařská
Smetanka lékařská čili Pampeliška lékařská (lat. Taraxacum officinale auct. non Wigg.) – Léčivá bylinka zbavuje obtíží s močovými cestami, příznivě se projevuje i při zánětech močových cest. V září se sbírá kořen.

Zlatobýl obecný
Zlatobýl obecný, též celík zlatobýl (lat. Solidago virgaurea L.) – Úžasný močopudný prostředek, výborný k léčbě ledvin.

Léčivé rostliny v září jsou velkými pomocníky v domácí přírodní lékárničce
Nejenže je můžeme využít při zdravotních obtížích, své uplatnění najdou i v kuchyni – a to pro svoji specifickou chuť i vůni. Obohatí tak naše jídlo, a naše pokrmy budou nevšední a chutné. Například libeček je výborné tradiční koření. Avšak zatímco jako koření se používají listy sbírané začátkem léta, léčivý je především kořen libečku. Léčivé rostliny v září jsou přírodními pomocníky pro naše zdraví. Můžeme z nich vytvořit nejen čaje, ale také různé masti a tinktury. Zářijové léčivky v sobě skrývají velkou sílu přírody. Tak jich využijme!
Zdroj obrázků: Shutterstock