Víte, kde najít lázeňské pobyty se státním příspěvkem, za jakých podmínek získat příspěvek na lázně po covidu a kolik činí jeho výše?

Lázně po covidu 2021 – kde se léčit a jak je to se státním příspěvkem?

Ne u každého koronavirová nákaza proběhne nepoznaná a bez následků. Jsou to právě lázně, které dnes umí pomoci s doléčením a rehabilitací po prodělaném onemocnění Covid-19. Stát do konce roku navíc v programu postcovidové péče nabízí i příspěvek na lázně po covidu 2021. Víte, kde najít lázeňské pobyty se státním příspěvkem, za jakých podmínek získat příspěvek na lázně po covidu a kolik činí jeho výše?

Po covidu trpí nejvíce plíce

Lékaři odhadují, že se dlouhodobé následky covidu projeví až u 10 % lidí, kteří nemoc překonali. Různé potíže po covidu se mohou táhnout několik týdnů, ale i měsíců. Pořád ještě nevíme, jak to bude s trvalými následky. Hodně se mluví třeba o ztrátě chuti a čichu, i o čichových halucinacích. To bývají sice nepříjemné následky, ale jsou tady i další, které mohou naše zdraví ohrožovat mnohem závažněji. Častým problémem je snížení plicních funkcí a ztížené dýchání. Vážný průběh Covid-19 končí obvykle zápalem plic, po něm mohou zůstat plíce zjizvená. Pacienti se i po vyléčení stěžují na sevřenost na hrudi, na pocit neschopnosti se plně nadechnout, a taktéž na dušnost. Zadýchávání se objevuje i při běžných a nenáročných činnostech. Naběhnout na plný výkon je pro tyto lidi zcela nemožné. I to je důvod, proč jsou lázně po covidu podporovány i státním příspěvkem (program Lázně po covidu 2021, též COVID – Lázně 2021).

Máte jiné problémy po překonání nákazy koronavirem?

Plicní problémy nejsou zdaleka jedinými. Mezi nejčastější patří přetrvávající bolesti končetin a problémy s pohybovým aparátem obecně. Dochází k brnění končetin. Časté jsou bolesti zad – celých i lokálně v oblasti hrudní páteře. Objevují se též blokády žeberní oblasti. Nezřídka pociťují vyléčení pacienti úzkost, nebo se projeví deprese.

Pomoc nabízí centra postcovidové péče i lázně

Ve velkých městech, jako je Praha, Brno či Hradec Králové, již existují nemocnicemi zřízená centra pro starostlivost o pacienty po covidu. Postcovidová centra zažívají nápor, stejně tak jako pneumologové a rehabilitační centra. Ideálním způsobem, jak se dostat do formy, jsou lázně. Lázeňské pobyty se státním příspěvkem nabízí celá řada tradičních lázeňských domů po celé republice. Se státním příspěvkem na postcovidovou péči lze absolvovat pobyt v celé řadě lázeňských domů ve Františkových lázních, v Karlových Varech, v Mariánských lázních, lázně po covidu 2021 nabízí též lázeňské domy ve Vráži, v Jeseníkách, v Kynžvartu, v Bechyni, v Poděbradech, v Luhačovicích, Jánské lázně i Lázně Libverda. Všechny tyto lázně, včetně konkrétních lázeňských domů a přehledu jejich programu Lázně po covidu 2021 najdete na stránkách portálu Spa.cz.

Státní příspěvek na lázně po covidu 2021 a co byste o něm měli vědět

  • Příspěvek na lázně po covidu 2021 a na wellness pobyty po covidu byl prodloužen do konce roku 2021.
  • Příspěvek lze využít i opakovaně.
  • Podpora je určena samoplátcům lázeňských pobytů.
  • Činí 4000 Kč na osobu.
  • Podmínkou je pobýt v lázních alespoň 6 nocí.
  • Současně musíte absolvovat alespoň 5 procedur.
  • Poukaz si může vygenerovat pouze osoba s věkem nad 18 let pojištěná u některé české zdravotní pojišťovny a s trvalým pobytem v některé ze zemí EU.
  • Poukaz je nutné využít do 31. 12. 2021.
  • Poukazy na Lázně po Covidu 2021 se generují na webovém portálu Kudy z nudy, který provozuje státní agentura CzechTourism.

Po vygenerování poukazu si je vhodné obratem rezervovat pobyt v konkrétních lázních. Ne všechna zařízení tyto státní poukazy COVID – Lázně 2021 přijímají. Lázně a hotely s wellness programy, kde je lze uplatnit, najdete na Spa.cz.