Obecně lze činky rozdělit na ty s konečnou hmotností a činky nakládací. Podívejte se, jak vybrat kotouče na činky.

Jak vybrat kotouče na činky?

Základním vybavením pro posilování jsou činky. Rozhodně s nimi neposilujete pouze ruce. Hodí se pro posilování různých svalových skupin. Obecně lze činky rozdělit na ty s konečnou hmotností a činky nakládací. Podívejte se, jak si vybrat kotouče na činky.

Činky jsou nejskladnější posilovací náčiní. Málokomu se do domácnosti vejde velká posilovna. Mnohdy si pro cvičení vyhradíme menší místnost. Kdo bydlí v rodinném domě, může si to dovolit. Nakoupíme stroje, posilovací věž, pak ale zjistíme, že nám již na cvičení nezbývá dostatek místa. S nákupem různých posilovacích strojů je proto dobré být umírněnými. Rozhodně bychom však neměli opomenou vybavit se činkami. A to i když se jedná o posilovnu převážně pro ženy. Cvičení s činkami je vhodné pro obě pohlaví.

Druhy činek

Činky jsou tedy základem každého fitness centra, ale i správně vybavené domácí posilovny. S jakými činkami se setkáte?

Univerzální činky jsou ty s pevně danou hmotností. Lišit se mohou povrchovou úpravou, ale též formou ergonomického provedení. Hmotnost může být od těch nejlehčích až po těžší.

Speciální kompaktní činky jsou též činky na aerobik. Hodí se pro fitbox, běhání i pro posilování při dalších sportech. Obvykle mají menší velikost a kompaktní tvar, díky čemuž nepřekáží při pohybu. Fitness činky bývají obecně lehčí.

Kotouče se používají na nakládací činky. Kotouče na činky umožňují upravit si zátěž podle aktuální potřeby. Ať již v rámci jednoho tréninku, ale i v čase, podle toho, jak stoupá naše výkonnost. Hodí se též pro více cvičících lidí v rámci jedné domácnosti, kde každý má jiné požadavky na zátěž.

Nakonec nesmíme opomenout tzv. kettlebell činky. Jde o činky ve tvaru zvonu s rukojetí nahoře. Hodí se pro obouruční i jednoruční úchop.

TIP: Kvalitní kotouče na činky nabízí e-shop Strongman.cz.

Pozor na průměr otvoru

Kupujete první kotouče? Nezapomeňte, že vám zvolená vzpěračská tyč musí sedět s průměrem otvoru na kotouči. Pro domácí využití se ještě stále setkáte s 25mm průměrem. Jde o nejmenší využívaný průměr. Jako závaží k posilovacím strojům se používají 30mm kotouče. Hodí se však i k nakládacím činkám. 50mm kotouče na činky jsou určeny pro profi prostředí. Říká se jim též olympijské kotouče.

Jak vybrat kotouče na činky podle materiálu?

Kotouče se vyrábí z různých materiálů, který pak ještě může, nebo nemusí být potažen další povrchovou úpravou. Tradičním materiálem je ocel. Ocelové kotouče na činky mají obvykle pogumovanou povrchovou vrstvu. Ta tlumí nárazy a chrání jak samotný kotouč, tak podlahu. Dalším materiálem je litina. Litinové kotouče nemají povrchovou úpravu. Nevýhodou je možnost snadného poškození podlahy, pokud se s nimi nemanipuluje správně a opatrně. Nejlevnějšími kotouči jsou cementové kotouče. Jsou však křehčí a často se poškodí. Vizuálně je vylepšuje ochranná plastová vrstva. Ta chrání kotouč i podlahu.