Zdravé palačinky jsou realita, a dokonce vám mohou chutnat více než ty klasické. Recept na ně už nemusíte hledat.

Zdravé palačinky nejsou utopie. Stačí správně ohnout recept

Máte palačinky zafixované jako nezdravé jídlo? Tak to jen máte málo fantazie a neděláte je tím správným způsobem. Zdravé palačinky jsou realita, a dokonce vám mohou chutnat více než ty klasické. Recept na ně už nemusíte hledat.

Palačinky zdravěji? Začněte změnou těsta

Možná byste uvítali palačinky ze zdravější mouky, bezlepkové, celozrnné, s bylinkami v těstu, či s dalšími zdravými ingrediencemi. Není to problém. Skvělé jsou například slané palačinky z pohankové mouky. V receptu vlastně pouze vyměníte mouku za hladkou pohankovou. Uhlídejte si jen poměr ingrediencí. Aby se vám palačinky dobře dělaly, neměli jste problém s jejich obracením a měli též správnou konzistenci po upečení. Právě pohankové palačinky jsou tradiční pro Bretani. Zkuste je například se špenátem a vajíčkem. Mimochodem pohankové palačinky uděláte i bez mléka – z pouhé vody.

Zdravé palačinky jsou zelené

Co je na talíři zelené, to je zdravé. A platí to i pro palačinky. Přidejte do těsta třeba špenát. Nezdá se vám to dostatečně nápadité? Tak zkuste třeba medvědí česnek. To pak mají palačinky grády. A jako náplň bohatě postačí přírodní sýr typu Boník.

Do zdravých palačinek patří zdravá náplň

Přeslazený džem nemusíte pokládat zrovna za hit zdravé výživy. V tom případě vsaďte na syrové ovoce. Stačí ho vhodně nakrájet, nebo i rozmixovat jako extra husté smoothie. Přijde vám kyselé a už saháte po cukru? Zkuste sladit raději medem, datlovým či javorovým sirupem. A jeden skutečně skvělý tip? Pořiďte si kaštanový med.

Zdraví z oříšků a semínek

Pro sladké i slané verze palačinek se hodí různá semínka a oříšky. Ať již použijete pár do těsta (ale pozor, nemusí se vám pak dařit ty tenké a může se vám trhat těsto), do náplně nebo na zdobení. Použít lze různá ořechová másla i čokoládovo-oříškové slazené pomazánky, ale ty s vysokoprocentním obsahem ořechů. Rozhodně ne s notoricky známou pomazánkou s minimem ořechů. A další tip – úžasné je do sladkých palačinek krémové kaštanové pyré.

Jak na zdravé palačinky?

Pokud víte, jaké potraviny jsou zdravé, snadno si pak upravíte jakýkoliv recept na palačinky. Vhodné je se též inspirovat u těch, kteří palačinkami, ale třeba i lívanečky žijí. Podívejte se na web Palacinky.org a inspirujte se nápaditými recepty. Zdravé palačinky se hodí pro víkendovou snídani, jako oběd, večeře a vlastně kdykoliv jako dezert.