Tradice zásnubních a snubních prstenů je skutečně stará. Sahá až do starověkého Egypta a objevila se kolem roku 3000 před našim letopočtem. Až do 16. století našeho letopočtu se však prsten zásnubní a snubní nerozlišoval. Byl prostě pouze jeden.
Kulatý tvar prstenu byl pro staré Egypťany symbolem věčnosti. Nejstarší prsteny nebyly rozhodně ze zlata, ale z rákosí. To se splétalo a tvarovalo do podoby kruhu. Moderní zvyk zásnubního prstenu vychází pravděpodobně ze starého Říma. Tam se stalo zvykem posílat vyvolené svého srdce železný prsten. Měl symbolizovat věrnou lásku. Už tehdy se tento prsten nosil na prsteníčku levé ruky. To proto, že se věřilo, že právě z tohoto prstu vede žíla rovnou k lidskému srdci. V křesťanství se pak prosadil jako materiál prstýnku zlato.
Dva prsteny místo jednoho
Zásnubní prsteny a snubní prsteny se začaly rozlišovat až od roku 1563. Zásnubní prsten se stal vlastně nepovinným, konkrétně po Tridentském koncilu (19. ekumenický koncil katolické církve). Zásnuby před svatbou přestaly být povinné, stejně tak ztratil význam zásnubní prsten. Prsten, již snubní, dostávala pouze žena, a to až během svatebního obřadu. Přesto se však tradice zásnubního prstenu zachovala, dokonce stále sílí. Dnes je tradicí, věnovat ženě zásnubní prsten s diamantem. Není to však podmínka a diamant je někdy nahrazován jiným drahokamem.
Dnes se nosí zásnubní prsten na prsteníčku levé ruky až do svatby. Dává jej výhradně muž ženě. Po svatbě jej pak nosí žena i na jiném prstu. Současně nosí též snubní prsten, který se u nás označuje i jako svatební obroučka. Snubní prsteny si při svatebním obřadu navzájem nasadí novomanželé, takže snubní prsten nosí jak žena, tak muž. Tyto prsteny mohou být stejné, ale nemusí. Jsou ve stejném designu, ale dámsky bývá často upraven. Zatímco snubní prsten pro muže bývá jednodušší, u žen se prosadil snubní prsten s diamanty.
Svatební šperky z BENY
Kvalitní svatební šperky nabízí rodinná firma BENY. Tato jihoevropská rodinná firma vznikla již v roce 1976. Od počátku podnikala pod značkou TOPALLI. V tradici pokračuje a od roku 1994 funguje i v Praze pod značkou BENY, kterou zde založil jeden z potomků původních zakladatelů značky. Luxusní klenotnictví se mimo jiné zaměřuje na svatební šperky – tedy na zásnubní i snubní prsteny. Vyrábí též šperky na míru, a to včetně těch svatebních.