Vrací se vám potrava ze žaludku a trápí vás pálení žáhy? Pravděpodobně trpíte na reflux jícnu. Nepodceňujte jej, umí zničit i zuby.
Problém nazvaný reflux jícnu se projevuje jako přirozený proces obrany těla ve chvíli, kdy je na žaludek vyvinutý nějakým způsobem zvýšený tlak. Při refluxu se zpětně navrací natrávené jídlo z žaludku zpět do jícnu a jde o tak trochu neúplné zvracení. Při jícnovém refluxu pak cítíte v krku pálení vyvolané natrávenou překyselenou potravou smíchanou s kyselými žaludečními šťávami. V jícnu v podstatě rozežírá jeho sliznici a často tak mluvím o pálení žáhy.
Příčin vzniku refluxu jícnu je hned několik
Důvodem může být příliš těsné oblečení, špatné držení těla, často se objevuje v těhotenství, reflux jícnu způsobí cviky na břišního svalstvo těsně po jídle anebo také stres. Může jej mít na svědomí nadváha a přejídání. Reflux způsobuje i narušení rovnováhy ve střevní flóře, přemnožení bakterií a střevních plynů vznikajících při bakteriálním rozkladu v žaludku a střevech. Zhoršit se reflux může i konzumací alkoholu a kouřením.
Reflux jícnu někdy vzniká i při užívání sedativ. Refluxu můžeme napomoci i detoxikací s očistěním střev. Nadýmání objevující se během trávení místo trávení enzymatického způsobuje bakteriální rozklad a nadměrné přemnožení bakterií. Nedobrý vnitrobřišní tlak způsobuje i zácpa.
Kdy je reflux nemoc?
Pokud se reflux vyskytuje pravidelně nebo často, je považován za nemoc. Toto onemocnění je někdy těžce rozpoznatelné. Tyto potíže znáte možná spíše pod již zmíněným názvem pálení žáhy a lékaři jej označují jako pyróza. Pocit bolesti a pálení se objevuje za hrudní kostí, v oblasti žaludku a krku.
Můžete při něm cítit i hořkokyselý pocit v ústech jako při zvracení a zápach z úst. Dalším projevem může být chronický kašel, popřípadě zánět dutin a nosohltanu. Často se symptom objevuje stresový reflux, kdy se pálení žáhy objeví v náročných vypjatých situacích.
Pokud se reflux jícnu neléčí a kyseliny naleptávají orgány dlouho, toto kyselé prostředí může poškodit i zuby a zubní sklovinu. Tomuto onemocnění říkáme zubní eroze. Dalším důsledkem může být astma, anebo obtížné bolestivé polykání při jídle i polykání pouhých slin.
Prevence a léčba, aneb jak na reflux jícnu
Reflux jícnu se musí léčit co nejdřív, než kyseliny trvale poškodí jícen, dýchací cesty či zuby. Důsledkem může být zánět i zúžení jícnu, vředy, nádory, chronická onemocnění v dutině ústní, v dutinách a v jícnu. Jakmile zaznamenáte příznaky, doporučuje se návštěva lékaře gastroenterologa. Nedoporučuje se okamžité užívání antacid. Jsou sice k dostání bez lékařského předpisu, ale nejsou léčbou příčiny, ale jen příznaků. Takto nemohou být problémy vyřešeny.
Preventivně je dobré konzumovat menší porce a v častějších intervalech. Velmi prospěšná je zdravá strava, která je lehce stravitelná a nenadýmavá jídla. Nutné je také zvýšení podílu vlákniny a dostatečný přísun tekutin. Prospívá i pravidelný pohyb, ale nesmíte necvičit těsně po jídle. Výborná je detoxikace střev a organismu. Hodí se kompletní kúra, která odstraní toxiny, obnoví střevní flóru, doplní živiny a odstraní poruchy trávení. Pomůže samozřejmě i celková změna životního stylu.
Zdroj obrázků: Shutterstock