Odrážedla jsou obvykle první sportovní pomůcky, které naše děti dostanou. Mohli bychom za ně sice považovat i míčky, ale je to právě odrážedlo, které dítěti poskytne nádhernou radost z pohybu, rychlosti a svobody. Jak vybrat odrážedlo?
Generace dnešních rodičů odrážedla neznala. Vyrojila se před několika lety a stala se základní výbavou každého batolete a předškoláka. Tatínky přivádí k šílenství, že jejich dítě jezdí na odrážedle ještě ve čtyřech letech a on by si již představoval, aby přesedlalo na kolo. Maminky se chytají za hlavu, jakou má dítě kvůli odrážedlu spotřebu bot. Ty nekvalitní se mohou na odrážedle stát jednorázovými. Jenomže co dělat, když děti odrážedla tak moc milují? Buďme rádi, že si naše děti oblíbily pohyb a díky tomu, že za nimi při jízdě musíme neustále pobíhat, si vlastně zcela nenásilně rovněž zaběháme.
Odrážedlo, nebo odstrkovadlo – v pojmech je trochu zmatek
Odstrkovadlem to začíná
Rozdíl mezi odrážedlem a odstrkovadlem je poměrně velký, i když by se na první pohled mohlo zdát, že jsou stejná. Odstrkovadlo je spíše hračkou. Konstrukčně je vyhotoveno tak, že dítě nenutí udržovat rovnováhu. Poskytuje mu samo stabilitu. Může jít o dvoustopé, třístopé i jednostopé vozítko. Pořizuje se často dětem ještě dříve, než zcela samostatně chodí. S tím by se však kvůli správnému motorickému vývoji mělo přece jen počkat. Ulehčovátka pohybu, jakými jsou různá chodítka, ale i odstrkovadla, a rovněž hopsadla, nejsou ortopedy doporučovány do věku, než dítě samo nezvládá s jistotou chůzi.
Odstrkovadlo ale nemusíme brát jako něco, co je před odrážedlem, a pak už jej dítě nepoužívá. Naopak. Jsou to hračky, které mohou být zdrojem skvělé zábavy během celého předškolního věku. A i později.
Odrážedlo dítě připraví na kolo
Ideální věk na odrážedlo začíná někdy ve dvou letech, výjimečně dříve. Dítě už musí začít být schopné vnímat rovnováhu a snažit se jí udržovat. (I když nechtějte po dítěti více, než je schopné zvládat. Centrum rovnováhy začíná dozrávat až ve třech letech.) Mnozí odborníci odrážedla chválí právě z toho důvodu, že umožňují dětem zcela souvisle a poměrně brzy přesedlat na kolo a dokonce mnohdy bez nutnosti používat postranní kolečka.
Mnohým dětem se ale z odrážedla nechce. Oblíbí si jej a nabízí jim větší jistotu než kolo. Není vůbec špatné dát po třetím roce věku dítěti možnost zkoušet více jednostopých prostředků současně: odrážedlo, koloběžu i kolo. Možná vás ale nakonec překvapí, že pro mnoho dětí je ovládání a jízda na koloběžce ze všech těchto tří dopravních prostředků nejtěžší.
Jak vybrat odrážedlo?
Otázka, jak vybrat odrážedlo, je poměrně komplikovaná, protože parametrům, na kterých nám může záležet, je poměrně hodně. Důležité je se v nich nezačít pitvat příliš, jinak si nevyberete. Na každém vám bude něco vyhovovat více a něco méně.Výsledkem musí být tak či tak nějaké kompromisní řešení. Shrnuli jsme proto tentokrát jednoduše a přehledně ty parametry odrážedel, které je důležité si při jejich výběru všímat.
Materiál odrážedla
Odrážedla se nabízí kovová, plastová a dřevěná. Kovové jsou více profi a vydrží do pozdnějšího věku. Plastová se hodí i pro menší děti a zmenšují riziko úrazu při pádu. Dřevěná odrážedla jsou plně funkční a současně jde o designové perly. Budou však náchylnější na vlhko a je třeba je sem tam dokonce přelakovat. Rozhodně by se neměla celý den povalovat v mokré trávě a zůstávat na dešti.
Velikost odrážedla
Na odrážedle musí dítě sedět tak, aby dosáhlo na zem celou ploskou nohy. V ostatních případech by byl pohyb na odrážedle nezdravým a namáhavým. Takže vaše dítě je zralé na odrážedlo, když mu jeho nejnižší poloha sedátka umožňuje stát celou ploskou na zemi. Odrážedlo musí mít výšku sedátka nastavitelnou. Díky tomu vám déle vydrží.
Kola odrážedla
Často se při výběru odrážedla rozhodujeme podle kol. Nafukovací, nebo plné? Nezatracujte ani ty plné. Kolo je díky nim lehčí mnohdy až o jeden kilogram. S rychlým opotřebením to není nijak horké, vydrží bez problémů. Někdy méně pruží, ale není to vždy 100%. Nafukovací kola jsou sice těžší, zato pružnější. Můžete na nich však dostat defekt.
S brzdou či bez?
To je časté jablko sváru. Obecně brzdy opět přidávají kolu na hmotnosti a hůře se nám rodičům s tímto odrážedlem manipuluje, když jej déle nosíme. Brzdy nemají příliš smysl pro děti mladší tří let. Neumí je používat, často na ně nedosáhnou díky jejich poloze na řidítku. Ale odrážedlo je určeno k brždění nohama, takže to není problém. U dětí nad tři roky je odrážedlo s brzdami vhodným. Naučí se s nimi zacházet, což využijí na kole. Navíc, takto velké dítě vám už sem tam samo ujede z kopečka, tak ať má raději k nohám ještě brzdy navíc.
Hmotnost odrážedla
Vsadit na co nejnižší hmotnost odrážedla je důležité zejména u menších dětí pod 3 roky. Zde jde o jejich bezpečí a těžké odrážedlo je poraní už jen tím, že jej neudrží. Dítě nad tři roky již zvládne hravě jakékoliv dětské odrážedlo. Od hmotnosti se tak trochu odvíjí nosnost. Ta bývá uváděna od 25 do 75 kg. Prostě dítěti na odrážedle nejezděte a nosnost pak nemusíte řešit. Odrážedlo se obecně kupuje na maximálně dva roky. Pak je nutné kvůli jeho velikosti zvážit větší.
Co nás ještě u výběru odrážedla zajímá?
Příliš nemusíme řešit dezén pneumatik, ani jestli má či nemá blatníky. V obou případech je to nepodstatné. Podobně jako řešení středové části kola. Zajímavější už jsou ložiska v kolech, ale rovněž kuličkové hlavové složení ovlivňující snadnost řízení. Ale pozor, některá odrážedla jsou konstrukčně řešená tak, že jej vůbec nemají. Orientovat se můžeme podle tvaru odrážedla, které má vliv na schopnost dítěte nasednou na odrážedlo. Nakonec je tady další sporná vlastnost: koupit odrážedlo s řídítky, které se přetáčí, nebo ne? Tábory příznivců i odpůrců má každé z těchto řešení. Konečný verdikt je nepřesvědčivý.
Každé řešení má svá pro a proti. Ale jak bylo řečeno na začátku, nesnažte se vyřešit každé dilema výběru a raději se konečně pro nějaké odráželo rozhodněte. Pohyb našim potomkům prospěje, a je jedno, jestli budou mít na odrážedle blatníky či nikoliv. Velký sortiment kvalitních odrážedel i odstrkávadel nabízí e-shop Efitnes.cz.