Virtuální realita zcela mění zobrazovací metody v gynekologii a porodnictví.
Virtuální realita zcela mění zobrazovací metody v gynekologii a porodnictví.

3D ultrazvuk v těhotenství

Je to jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě ženy! Chvíle, kdy poprvé zásluhou 2D nebo 3D ultrazvuku spatří nový život, který v sobě nosí. V blízké budoucnosti má být tento zážitek ještě intenzivnější díky virtuálním brýlím Oculus Rift.

Brýle pro virtuální realitu Oculus Rift už nemusí být jen hračkou. Nově totiž umožní budoucím rodičům těšit se ze svého potomka prostřednictvím unikátního zobrazení v podobě virtuální reality. Zapomeňte na těžko rozeznatelné siluety z 2D ultrazvuku či rozmazaná videa z 3D ultrazvuku, budoucnost patří virtuálním brýlím Oculus Rift! Součástí headsetu jsou také nastavitelná sluchátka pro dokonalý trojrozměrný zvuk.

Klasické jednoduché snímky miminka z ultrazvuku již budou brzy minulostí. 2D i 3D zobrazení z ultrazvuku nahradí virtuální realita.
Klasické jednoduché snímky miminka z ultrazvuku již budou brzy minulostí. 2D i 3D zobrazení z ultrazvuku nahradí virtuální realita.

Oculus Rift přinese lékařům mnoho důležitých informací

Rozhodně nejde jen o efekt. Pomocí jedinečné technologie by mělo být možné již u zárodku diagnostikovat některé vrozené vady i poznat mimoděložní těhotenství a to mnohem lépe a s větší jistotou, než je tomu dnes. Nejnovější generace Oculus Rift 2 umožňuje zachytit plod v jeho přirozeném prostředí. Díky tomu budou mít lékaři hned od počátku těhotenství dokonalé informace o vývoji plodu, což jim umožní včasné kroky při nutné léčbě v případě problémů, které by se při vývoji plodu objevily.

Oculus Rift potěší i rodiče a studenty medicíny

Vedoucí týmu výzkumníků Heron Werner jr. z Clínica de Diagnóstico por Imagem v Rio de Janeiru si zkušenosti s virtuálními brýlemi Oculus Rift v mezinárodním tisku nemůže vynachválit: „Obrazy plodu jsou mnohem ostřejší a jasnější, než je poskytuje dnešní ultrazvuk. 3D modely plodu spojené s virtuální realitou mohou značně pomoci ke zlepšení porozumění různým anatomickým vlastnostem plodu.“ Oculus Rift by mohl být využíván také ke vzdělávacím účelům a jistě z něho budou nadšeni rodiče, jimž dovolí vizualizovat jejich nenarozené dítě.

Virtuální brýle umožní lepší diagnostiku vad plodu než současné diagnostické zobrazovací metody.
Virtuální brýle umožní lepší diagnostiku vad plodu než současné diagnostické zobrazovací metody.

A jak je to s bezpečností nového přístroje?

Brýle pro virtuální realitu Oculus Rift pracují se zpracováním dat získaných ultrazvukem. Bohužel použití ultrazvuku v těhotenství není pokládáno za zcela neškodní přístroj. Laická veřejnost se čím dál tím více obává možného negativního působení ultrazvuku na plod. Na veřejnost se totiž dostali výsledky výzkumu na mozku myší a ty rozhodně neškodně nevypadají. Odborníci sice tvrdí, že působení na plod při ultrazvukovém vyšetření není tak extrémní, přesto ale doporučují to s množstvím ultrazvuků nepřehánět. A hlavně zdůrazňují, že ultrazvuk v těhotenství je bezpečný, když je dobře provedený.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu