Víte, že se musíte hýbat, ale raději než do cvičení byste se pustili do tance? V tom případem nechte, ať vaše tělo rozhýbe zumba.
Víte, že se musíte hýbat, ale raději než do cvičení byste se pustili do tance? V tom případem nechte, ať vaše tělo rozhýbe zumba.

Zumba – cvičení, které vás bude bavit jako tanec!

Víte, že se musíte hýbat, ale raději než do cvičení byste se pustili do tance? V tom případem nechte, ať vaše tělo rozhýbe zumba.

Při hubnutí je důležitá nejen dieta, ale i pravidelné cvičení. Cvičení by nás mělo bavit. Zumba je cvičení, při kterém se budete cítit jako na taneční party a budete hubnout příjemným způsobem. Je vhodná nejen pro hubnutí, ale i pro zvýšení nebo udržení fyzické kondice a pro formování pěkné postavy. Při zumbě si nepřipadáte jako v tělocvičně a nepočítáte, kolik musíte ještě udělat cviků. Zumba sama rozhýbá vaše tělo a vy si užíváte jako na taneční party, přitom však cvičíte, spalujete kalorie a tvarujete svoji postavu.

Ke zdravému životnímu stylu patří pohybová aktivita. Cílem pohybové aktivity není pouze zlepšení naší kondice, pohybová aktivita by nás měla bavit. Jedním z oblíbených cvičení je zumba.
Ke zdravému životnímu stylu patří pohybová aktivita. Cílem pohybové aktivity není pouze zlepšení naší kondice, pohybová aktivita by nás měla bavit. Jedním z oblíbených cvičení je zumba.

Víte co je zumba a kde se tato oblíbená forma cvičení vzala?

Název zumba je odvozen ze španělského slangu zumbare, což znamená rychle se hýbat a bavit se. Jedná se o taneční fittness program, v rytmu latinsko-americké hudby, který kombinuje prvky aerobiku a tance. Využívá základní kroky salsy, reggaetonu, merengue a cumbie, v pokročilejších hodinách se zapojí další prvky, např. břišních tanců či tanga. Zumba je přerušovaný kardio trénink, ve kterém se střídá svižná část s pomalou. Díky této kombinaci dochází ke spalování tuků a k efektivnímu formování postavy. Tepová frekvence se po dobu cvičení udržuje v aerobní zóně.

Zumba vznikla v devadesátých letech minulého století náhodou, jako improvizace. Jejím autorem je kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Jednoho dne si zapomněl přinést na svoji hodinu aerobiku kazetu s hudbou. Celou hodinu improvizoval v rytmu salsy a merengue podle kazet s latinskou-americkou hudbou, kterou poslouchal cestou. Tato improvizace se setkala s velkým ohlasem a dala vzniknout novému fitness programu zumba. Zumba cvičení se rychle rozšířilo za hranice Kolumbie do celého světa.

Zumba vznikla v podstatě náhodou – dnes je však hitem po celém světě.
Zumba vznikla v podstatě náhodou – dnes je však hitem po celém světě.

Jak pobíhá lekce zumby?

Lekce zumby obvykle trvá 60 minut. Zumba začíná zahřívacími cviky, tzv. warm-upem, který čerpá a používá podobné prvky jako aerobik. Tato část připraví cvičence nejen po fyzické, ale i po psychické stránce na další část lekce, kterou je taneční party. Taneční party je plná latinskoamerických rytmů, kde hraje hlavní roli hudba. Používá se převážně latinskoamerická hudba (salsa, merengue, reggaeron, calypso, cumbie, cha-cha, quebradita, mambo, prvky orientálních i afrických tanců, flamenco, řecká zorba aj.).

Každý tanec má základní kroky a proto i zumba má své kroky. Tyto kroky jsou součástí lekce i v obdobě variací. Při zumbě se nepočítají kroky, tančí se pouze podle rytmu hudby.  Latinskoamerická hudba představuje 80 % lekce, zbytek může představovat moderní hudba, třeba i hip hop atd. Na zemi se nikdy necvičí, vše včetně protažení probíhá ve stoje. V lekcích zumby se střídají rychlé a pomalé rytmy, čímž dochází k efektivnímu spalování tuků a tvarování postavy. Do činnosti jsou zapojeny svaly celého těla, zejména nohy, břicho a hýždě. Lekce končí pomalou skladbou, jejímž cílem je zchladnutí, tzv. cool down, při kterém dochází ke snížení tepové frekvence. Součástí cool down je strečing.

Zumba je cvičení pro každého

Podmínkou účasti na lekcích zumby není znalost latinsko-amerických tanců, dokonce nemusíte umět vůbec tancovat. V jednotlivých lekcích zumby se začíná nejprve s velmi jednoduchými sestavami, které se postupně doplňují o nové prvky. Není třeba si okamžitě při první lekci pamatovat všechny kroky, ani není třeba stíhat všechny kroky, důvod je prostý. Při zumbě se řídíme výhradně rytmem hudby, nepočítáme kroky.

Při zumbě nezáleží na věku ani na tělesné hmotnosti. Pokud někdo dříve narozený nebo s nadváhou zvládá běžné lekce zumby, není důvod, proč by na ně neměl chodit. Pokud někdo nestíhá nebo je pro něho zátěž příliš vysoká a tempo příliš rychle, není nic jednoduššího než zpomalit. Kromě toho pro jedince s nižší fyzickou kondicí existují méně náročné lekce zumby, např. zumba Gold.

Příčinou, že nestíháte, nemusí být nižší fyzická kondice, ale vaše neznalost kroků zumby. Ne každý si okamžitě pamatuje jednotlivé kroky a ne každý je schopen okamžitě zkoordinovat pohyby nohou a rukou. Je třeba se neohlížet na druhé a nenechat si kazit příjemnou hudbu a pohyb. Pro začátek se doporučuje dělat pouze příslušné úkroky a po jejich zvládnutí zapojit pohyby rukou. Důležité není přesné zvládání kroků, ale cvičení podle rytmu hudby.

Přestože zumba přitahuje zejména ženy, je vhodná i pro muže. Zumba se může stát pravidelnou pohybovou aktivitou, při které spálíte spoustu kalorií a vytvarujete si postavu. Může také být příležitostnou pohybovou aktivitou, jejímž cílem je užít si cvičení a příjemnou atmosféru.

Kolik kalorií se spálí při zumbě?

Zumba je příjemný způsob jak spálit kalorie. Při jedné lekci zumby spálíte v průměru 600 až 800 kalorií, což není málo. Kolik kalorií spálíte při zumbě, záleží na vašem metabolizmu, věku, tělesné hmotnosti, intenzitě cvičení.

Další typy zumby

Kromě klasické zumby existuje zumba Gold, zumba Toning a Aqua zumba.

Zumba Gold

Zumba Gold je pro jedince s nižší fyzickou kondicí, kombinuje energickou hudbu s jednoduchými krokovými variacemi. Zumbu Gold mohou cvičit i matky po porodu. Obézní jedinci mohou kombinovat sestavu kroků s cvičení na židlích. Zumba Gold umožňuje i zařazení speciálních variací pohybů vhodných pro lidi s pohybovým handicapem, např. vozíčkáře.

Zumba Toning

Zumba Toning je kombinací žhavých tanečních rytmů s využitím speciálních činek. Tyto činky nejsou pouze běžné posilovací náčiní, ale slouží i jako rytmický hudební nástroj. V zumbě Toning se objevují nové rytmy, např. reggaeton-Cumbia, congo, Hip-Hop, merenque Hip-Hop, reggeaton-Bellydance.  Zumba Toning zvyšuje efektivitu klasické zumby.

Aqua Zumba

Aqua zumba je aqua fitness, u kterého se sice nezapotíte, ale spálíte kalorie. Vodní prostředí je pro tělo méně zátěžové, proto mohou Aqua zumbu provozovat i lidé bez fyzické kondice, těhotné ženy a obézní jedinci. Aqua zumba může sloužít i jako rehabilitační cvičení při chronických bolestech zad, kloubních potížích, po zlomeninách, po operacích kloubů, po akutních srdečních příhodách. Při Aqua zumbě nemusíte umět plavat, voda vám dosahuje pouze do výšky hrudníku. Aqua zumba je zábavná forma cvičení, která přizpůsobuje latinsko-americké rytmy vodnímu prostředí, aniž by ztrácela něco ze své energie. Aqua zumba je vodní party spojená se zábavným cvičením ve vodě, intenzivní hudbou a chytlavými melodiemi.

Zdroj obrázků: Fotolia