Viditelnost za šera i za tmy je důležitá pro naši bezpečnost – pomohou reflexní pásky

Povinnost být vidět za tmy a za šera, pokud se pohybujeme po silnici, jejím okraji, či po neosvětlené komunikaci v obci, je od roku 2016 daná zákonem. Měli bychom být tomuto zákonu vděční. Nejen proto, že nás neustále upozorňuje na to, jak důležité je být vidět. I díky tomuto zákonu je na trhu obrovské množství různých reflexních prvků, které se o naši viditelnost postarají.

Viditelnost je důležitá – být vidět znamená zůstat v bezpečí

Ať již se po silnici pohybujeme jako chodec, nebo cyklista, je naše viditelnost důležitým předpokladem, abychom se nedostali do kolize s jedoucími automobily, ale též třeba s motocykly či koly. Mimořádně důležité je, aby byly viditelné děti. Nikdy bychom neměli spoléhat na to, že se za tmy ven nedostaneme, nebo že bezpečný prostor chodníků nikdy neopustíme. Přihodit se může cokoliv. Ujede vám poslední autobus a vám nezbude, než se domů „projít“ pěšky po krajnici. Porouchat se může auto, protáhne se vaše vyjížďka na kole, dítě se zdrží u kamaráda a zejména v zimě se stmívá velice brzy. Existuje celá řada zajímavých řešení reflexních prvků. Někdy jsou rovněž součástí oblečení či tašek, aktovek a školních batohů. Není to však 100% pravidlo, a tak je dobré sebe i své děti vybavit dalšími prvky. Skvěle poslouží reflexní pásky, jež jsou univerzálním reflexním prvkem pro děti i pro dospělé.

Reflexní pásky s LED světlem jsou nejmodernějším řešením

Nosí se obvykle na zápěstí a zajištují skutečně vynikající viditelnost. Reflexní LED pásek se umístí na horní část paže a stlačením tlačítka se aktivuje svícení případně blikání. Jsou skvělým doplněním dalšího osvětlení pro cyklisty, ale i ve chvíli, kdy potřebujeme být skutečně vidět třeba na procházkách se psem. Reflexní prvky můžete pořídit i pro svého pejska. Třeba ve formě obojku.

Hitem jsou samonavíjecí reflexní pásky

Když jsem je někdy před 25 lety viděla prvně, přivezl mi je známý ze Švédska. Tam byly běžné pro chodce a zejména pro cyklisty, kterých je třeba ve Stockholmu i v dalších švédských městech obrovské množství. Samonavíjení bylo fascinující. Dnes jsou samonavíjecí reflexní pásky již zcela běžnými i u nás. Dokonce si je lze pořídit i v mnoha atraktivních barvách (v červené, růžové, modré, zelené a žluté), takže s nimi outfit nejenže nepokazíte, ale naopak jej vylepšíte. Páska se nosí na ruce či na noze, ale můžete ji upevnit též na kabelku a batoh. Například na poutko. Páska pro lepší viditelnost se velice snadno upevní. Nejdříve ji vyrovnáte, pak ji aplikujete lehkým klepnutím, po kterém se navine kolem místa poklepu.

Klasika se suchým zipem

Naprostou klasikou je reflexní páska na suchý zip. Mnohdy má velice univerzální velikost, kterou lze zkracovat snadným ustřižením. Používají se jako doplněk k pracovním oděvům i všude tam, kde potřebujeme pásky velice pevně a bezpečně připevnit. I když perfektně drží i ostatní typy reflexních pásek.

Co byste ještě měli vědět o reflexních páskách

  • Noste reflexní pásky pokaždé u sebe. Například omotané kolem popruhu batohu či na kabelce.
  • Více je prostě více. Než se spokojit jenom s páskou na jednu ruku, raději ji dejte na obě.
  • Naučte pásky nosit své děti – do školy i ve volném čase.
  • Kombinujte pásky s dalšími vhodnými reflexními prvky.
  • Široký sortiment reflexních pásků a rovněž další reflexní bezpečností prvky a pomůcky pro lepší viditelnost dodává e-shop Altima.cz.