Tradiční náramkové hodinky, nebo ty chytré?

Chytré hodinky (smart watch) se za posledních několik let rozšířily neuvěřitelným způsobem. A není se co divit – zatímco tradiční náramkové hodinky vám ukáží čas, datum, stopky a v případě těch digitálních i stopky nebo například výškoměr a GPS, chytré hodinky vám umožní neporovnatelně více.

A pokud by počet funkcí byl jediným kritériem, byl by to boj vpravdě nerovný a tradičním hodinkám by zvonil umíráček. Ale chceme všichni více funkcí? A jaká jsou tedy ta další kritéria? Nahradí chytré hodinky a značky jako Apple nebo Samsung tradiční Rolexy nebo Omegy?

Co vlastně jsou tradiční (klasické) hodinky a co jsou ty chytré?

Tradiční hodinky mají ciferník a hodinovou a minutovou ručičku. Tolik asi maximálně zjednodušené vysvětlení. Pochopitelně, i tyto klasické hodinky mívají takzvané komplikace, tedy doplňkové funkce. Mohou to být klasické stopky u chronometrů nebo například fáze měsíce a podobně. Bývají poháněné mechanicky, případně baterií (quartz).

A samozřejmě, pak jsou zde hodinky digitální. Za všechny jmenujme například klasické Casio G Shock, ty jsme všichni viděli (a pravděpodobně i měli na ruce). Moderní „digitálky“ zvládají množství funkcí – od stopek po jednoduchou navigaci a vše mezi tím. Ale to z nich ještě nečiní chytré hodinky, tedy alespoň ne v tom smyslu, jak chytré hodinky dnes většinou vnímáme.

Tradiční náramkové hodinky – Přichází jejich konec?
Tradiční náramkové hodinky – Přichází jejich konec?

Jako chytré hodinky jsme se naučili označovat zařízení, která představují prakticky počítač na zápěstí. Mívají často dotykový displej, propojíte je s vaším mobilním telefonem a nabídnou vám to, co byste od takového mini počítače očekávali. Firmy jako Sony, Motorola, Fossil apod. je prodávají už nějakou dobu, ale skutečného rozmachu dosahují smart watch od momentu, kdy se do věci vložil Apple (což nás nepřekvapí). Následoval Samsung a další a rozmach je to takový, že se musíme ptát – přichází konec klasických hodinek?

Nahradí chytré hodinky ty klasické?

Stručná odpověď je ne. Nenahradí, protože se jedná o podobné, nikoliv zaměnitelné věci. Chytré hodinky jsou počítač (nebo mobil?) na zápěstí, který vám ukáže nepřeberné množství dat a umožní nepřeberné množství funkcí.

Tradiční náramkové hodinky budou pravděpodobně dál žít vedle těch „chytrých“. Nerovnávejte je. Srovnáváte nesrovnatelné.
Tradiční náramkové hodinky budou pravděpodobně dál žít vedle těch „chytrých“. Nerovnávejte je. Srovnáváte nesrovnatelné.

A tradiční hodinky? Ukáží vám čas. Ale o ten už vlastně ani nejde. Čas máme všichni na mobilu, na počítači, na tramvajové zastávce, v tramvaji, všude. A zejména luxusní náramkové hodinky si málokdo kupuje proto, že chce vědět, kolik je hodin. Hodinky slouží jako šperk, statusový symbol, nebo jsou důkazem řemeslné zručnosti hodinářských mistrů pro ty, co to ocení.

Styl, cena

Stylem se chytré hodinky nemohou těm klasickým rovnat. Jistě, pro někoho jsou Apple watch těmi nejstylovějšími hodinkami a je to tak v nejlepším pořádku. Ale… jen se podívejte na klasické luxusní hodinky. Rolex, Omega, Breitling… V této kategorii není o čem pochybovat. A že jsou drahé? No, ano, jsou. Ale jednak naštěstí nemusíme kupovat jen nové a společnosti jako www.luxusni-zastavarna.cz vám prodají hodinky nošené a jednak – copak právě v tom není smysl luxusu?

Jak dlouho vám vydrží

Jasný bod pro klasické hodinky – můžete si je doslova předávat z generace na generaci. Oproti tomu, chytré hodinky mají životnost (praktickou i morální) zhruba na úrovni mobilního telefonu.

Chytré hodinky srovnávejte spíše s počítačem a s mobilem. Tradiční náramkové hodinky jejich konkurencí nejsou.
Chytré hodinky srovnávejte spíše s počítačem a s mobilem. Tradiční náramkové hodinky jejich konkurencí nejsou.

A pak tu máme něco z obou kategorií najednou – průřez obou světů, jaký představuje tradiční švýcarská značka, vyrábějící chytré hodinky. Tag Heuer v modelu Connected snoubí řemeslnou zručnost jedné z ikon švýcarského hodinářství a moderní počítačovou technologii.

Zatímco technologie na poli výpočetní techniky se vyvíjí doslova před očima, tradiční řemeslo si ponechává své kouzlo a žádný útlum nezaznamenává. Jste pro klasiku, nebo smart watch? A proč je stavět proti sobě, když můžeme mít obojí?