Řešíte drahé či nedostupné topení? Jako jedno z nejlepších řešení pro vytápění dnes jednoznačně vychází tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo vyřeší i vaše problémy s drahými energiemi

Něco, co bylo před časem ještě nemyslitelné, se stalo skutečností. Ceny energií nejenže rapidně vzrostly, ale mnohé se staly nedostatkovými, či s nimi dokonce do budoucna ani nelze počítat. Jako jedno z nejlepších řešení pro vytápění dnes jednoznačně vychází tepelné čerpadlo.

Kdo bydlí v rodinném domě, ale i ten, kdo má zejména celoročně využívanou chalupu, teď řeší, čím topit. Pohodlné topení plynem je předražené a v blízké budoucnosti s ním ani nelze počítat. Předraženou je též elektřina, stranou ale nezůstala ani tradiční tuhá paliva – uhlí či dřevo. Biomasa, jako například dřevěné brikety a pelety, extrémně zdražily. V této situaci vlastně příliš možností, čím si zatopit nemáme.

Utrácet úspory za předražené energie se nevyplatí. Rozhodně lepší je investovat do budoucnosti, se kterou začnete šetřit již nyní. Je jí tepelné čerpadlo. To vám umožní využívat energii, jež je zdarma – ze země, vody či ze vzduchu. Tepelná čerpadla umí nabídnout až 75% úspory za energie.

Díky využití tepelného čerpadla máte navíc výhodnou sazbu elektřiny pro celou domácnost. S pomocí štědrých státních dotací je i návratnost investice do tepelného čerpadla velice rychlou.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla mají schopnost vyrobit čistou a levnou energii ze vzduchu, z vody a ze země. Jde vlastně o chladicí agregát. Srovnat by se dal s chladničkou. Avšak pro topení nevyužíváme jeho chladicí vlastnosti, ale teplo, které vzniká u chladničky v podstatě jako odpad. Tepelné čerpadlo umí odebrat energii z vody, ze země i ze vzduchu a proměnit ji na teplo. Aby nám tepelné čerpadlo správně fungovalo, potřebujeme především dobře navrženou topnou soustavu. Jde o nízkoteplotní vytápění, takže vyhovujícím je podlahové vytápění či méně časté topení ve zdech. Rozhodně nemusí stačit klasické radiátory a nutnou bude pravděpodobně i změna rozvodů. Než objednáte tepelné čerpadlo, bavte se s odborníky z firmy o tom, zdali je vůbec vhodné pro vaši otopnou soustavu, případně jak ji změnit.

Porovnání tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo země-voda vzduch-voda, vzduch-voda a vzduch-vzduch – které si vybrat? Obvykle jsme závislí na tom, co nám umožňuje náš pozemek, i financemi. V západní Evropě i v České republice je nejžádanějším typem tepelné čerpadlo vzduch-voda. Tvoří až 95 % všech prodaných čerpadel. Na vlastním pozemku však zvažte tepelná čerpadla země-voda. Jsou méně hlučná, stabilnější a nekladou nároky na velikost jističe. Na chalupách bez rozvodů může být vhodným řešením tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Bez velkých předělávek tepelné čerpadlo velice snadno instalujete a v létě jej pak ještě využijete třeba jako klimatizaci v podkroví.

Důležitým parametrem při výběru je též topný faktor tepelného čerpadla. Ten mluví tom, kolik elektřiny musíme spotřebovat pro chod tepelného čerpadla, abychom vyrobili dostatek tepla pro vytápěný prostor. Ptejte se na něj u jednotlivých nabízených tepelných čerpadel.

TIP: S výběrem vhodného tepelného čerpadla pro váš dům, chalupu, ale třeba i firmu, vám pomohou ve firmě Mastertherm. Jde o tradičního českého výrobce tepelných čerpadel.

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail