Šicí stroje na softshell – jak si je vybrat?

Šicí stroje na softshell – jak si je vybrat?

Chcete své děti obléct co nejlépe, a i vám by se hodilo nepromokavé a hřejivé oblečení na venkovní toulky s dětmi i na mnohahodinové postávání na dětském hřišti? Ušijte si něco ze softshellu. Jak ale na jeho šití a s jakým šicím strojem to zvládnete?

Softshell je oblíbený funkční materiál, který je však velice variabilní, takže je to jakýsi chameleon mezi moderními materiály. Skládá se z různých vrstev, nabízí variabilitu i co se týče nepromokavosti či odolnosti větru. Jak na jeho šití, pokud se na něj chceme vrhnout doma? Co zkušená švadlenka, to jiný názor na šití softshellu. Není se čemu divit. Zimní, jarní, letní, kalhotový – každý je jiný. Nejčastěji se pouštíme do šití toho zimního.

Podívejte se sofshellu na zoubek

Zimní softshell je třívrstvý membránový materiál s vodoodpudivou vrstvou na povrchu a s hřejivým fleecem na spodní straně. Je to tlustý materiál, se kterými si poradí pouze výkonnější šicí stroje, jaké nabízí například značka Brother. Při použití overlocku počítejte s tím, že se mohou poněkud rychleji opotřebovávat nože. Ale při běžném šití na děti či na rodinu se s tímto problémem příliš nepotkáte. V některých místech, kde prošíváme více vrstev, to bývá skutečně kdo z koho. Teplý zimní softshell vynosíte po celou zimu jako nejvrchnější vrstvu, ale pak i během jara a podzimu, často jako oblečení přímo na sportovní spodní prádlo.

Šicí stroje Brother si hravě poradí i se šitím softshellu.
Šicí stroje Brother si hravě poradí i se šitím softshellu.

I jarní neboli podzimní softshell je třívrstvý. Šijí se z něj vlastně téměř celoroční oděvy, které snad jen na dva měsíce v roce vyměníme za něco teplejšího. Zahřeje v létě, když je chladnější večer, dobře poslouží v zimě na chalupě, kde to nevytopíme výš než na 18 stupňů, a ještě na nás fouká přes stará okna. Tento typ softshellu nemá vnitřní vrstvu z fleece, ale z bavlněného, bambusového či polyesterového úpletu. Má nižší gramáž a již se z něj šije snadněji. Hravě si s ním poradí i nože na kvalitním overlocku.

Letní softshell je nejtenčí. Nemá funkci zahřát, pouze nás ochránit před deštěm a větrem. Často je bez spodní vrstvy, nebo je touto vrstvou jenom lehounký úplet.

Jediným softshellem bez membrány je tzv. kalhotový softshell. Ten sice má vodoodpudivé vlastnosti, ale není nepromokavým.

Čím šít a šicí stroje na softshell

Už jsme zmínili, že zejména na zimní softshell se hodí výkonný šicí stroj. Do experimentů s tímto materiálem se pouštíme často kvůli dětem. Ne že by na trhu nebylo dost výrobků z tohoto materiálu, ale kdo narazí na softshellové látky, které se dají koupit, a má odvahu a čas se pustit do šití, ten neodolá. Navíc se můžeme vyhrát a ušít stylové kousky celé rodině ve stejných vzorech a barvách.

Skvělé výkonné šicí stroje, jaké nabízí Brother, šití softshellu hravě zvládnou. Softshell obvykle, až na ten kalhotový, není nutné začišťovat. Přesto je začištění overlockem praktické a estetické. Vhodné je však přidat i přímý šev, aby nedocházelo k rozcházení látky. Jelikož softshell ve švu nerozžehlíte, je ideální lícní šev ještě proštepovat po složeném přídavku na šev.

Hledáte šicí stroje na softshell? Sáhněte po výkonných strojích od Brother.
Hledáte šicí stroje na softshell? Sáhněte po výkonných strojích od Brother.

Při šití softshellu využijete i coverlock stroje. Zatímco overlock nám posloužil na běžné švy na bocích či kolem ramen, coverlock využijeme na dokonalé začištění obnitkovacím stehem a současné ořezání látky na koncích rukávů či kalhot, na spodní části bundy i třeba na části kolem krku.

Výšivky a aplikace ano, ale…

Dobré je mít na paměti, že důležité vlastnosti dává softshellu membrána. Tu však šitím narušujeme. Proto je nutné používat co nejtenčí jehly (tak tenké, jaké až stroj zvládne), jemnější polyesterové nitě (ne bavlněné, ty sají vodu), dle možností nepárat a pozor též na zbytečné aplikace. Výšivky i aplikace možné jsou, ale aplikujte je na druhou vrstvu, tedy například na našité kapsy, zdvojené konce rukávů apod. Dírky v duplikované vrstvě nevadí. A pravdou je, že hezké výšivky na jednobarevném softshlellu, který se střída se vzorovanými částmi, vypadají bezvadně. Vyšívací stroje Brother z vás navíc, pokud jde o vyšívaní, velice rychle udělají mistra.