Jak na mytí rukou? Podívejte se na návod.
Jak na mytí rukou? Podívejte se na návod.

Jak na správné mytí rukou

Správné mytí rukou má trvat po dobu 40 až 60 sekund. Je jednou ze základních prevencí před šířením nákazy, včetně viru chřipky nebo COVID-19. Většina lidí si ale i v dospělosti myje ruce špatně. Podívejte se, jak vypadá technika mytí rukou.

Základní hygiena rukou je podle odborníků velmi účinným způsobem, jak zpomalit šíření virů, sezónní chřipky i koronaviru COVID-19. Viry se šíří kapénkovou infekcí a mohou se k vám dostat přes dotyky na různé předměty, na které následně sáhnete i vy a tyto kapénky s virem se dostanou na vaše sliznice. Typickým příkladem jsou madla v dopravních prostředcích, zábradlí na schodech nebo kliky u toalet.

Jak na správné mytí rukou? Máme pro vás návod krok za krokem. Naučte se to jednou pro vždy.
Jak na správné mytí rukou? Máme pro vás návod krok za krokem. Naučte se to jednou pro vždy.

Mytí rukou a dezinfekce

Čisté ruce mohou účinně zabránit šíření choroboplodných zárodků z jedné osoby na druhou, ale i v celé komunitě, tedy včetně domova, pracoviště, veřejných dopravních prostředků, zařízení pro péči o děti a nemocnic. Je třeba si mýt ruce mýdlem nebo je dezinfikovat roztokem na bázi alkoholu, a to zejména v případě, že nemáme k dispozici vodu a mýdlo k mytí. Většina lidí ovšem mytí rukou odbude. Podívejme se na to, jak má podle Světové zdravotnické organizace vypadat správné mytí rukou.

Hygienické mytí rukou – na co si dát pozor

Umývejte si především mezery mezi prsty, hřbety rukou, špičky prstů, špínu za nehty a palce, které bývají obvykle zanedbány. Buďte ohleduplní k ostatním a zabraňte přenosu infekce. I když se sami cítíte zdraví, neohrožujte své okolí.

Postup při mytí rukou

  1. Nejprve si ruce navlhčete čistou tekoucí vodou.
  2. Naneste si do dlaně dostatek mýdla na pokrytí celého povrchu vašich rukou.
  3. Třete krouživým pohybem ruce dlaněmi k sobě.
  4. Pravou rukou třete hřbet levé ruky. Zajíždějte přitom prsty mezi prsty druhé ruky. Stejný postup opakujte s druhou rukou.
  5. Třete ruce dlaní o dlaň se zaklesnutými prsty (dlaněmi k sobě).
  6. Zaklesněte o sebe ohnuté prsty obou rukou a třete hřbety prstů o dlaň druhé ruky.
  7. Levý palec třete sevřenou dlaní pravé ruky. Pak ruce vyměňte.
  8. Třete krouživými pohyby dlaň levé ruky sevřenými prsty pravé ruky. Postup opakujte s druhou rukou.
  9. Levou rukou sevřete zápěstí pravé ruky a umývejte krouživým pohybem. Ruce prohoďte.
  10. Ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Zastavte vodu, aniž byste se kohoutku dotýkali rukou. Můžete si pomoci jednorázovým ručníkem.
  11. Ruce pečlivě osušte. Nejlépe jednorázovým papírovým ručníkem.

Kdy si mýt ruce a kdy je dezinfikovat

  • po návštěvě toalety (při cestování a na veřejných místech i před)
  • před tím, než se svou rukou dotýkáte svého obličeje
  • po smrkání, kýchání, kašlání i běžném otírání nosu
  • před jídlem a přípravou jídla
  • během a po přípravě jídla
  • před a po ošetření řezu nebo rány
  • před a po kontaktu s nemocným nebo potencionálním pacientem
  • před a po péči o někoho, kdo zvrací nebo má průjem
  • po výměně plenek nebo čištění dítěte, které použilo záchod
  • po dotyku zvířete, krmiva, zvířecího odpadu a výkalů
  • po jakékoliv manipulaci se zvířaty nebo domácími mazlíčky
  • po dotyku odpadu a jeho vynášení

Doporučení Světové zdravotnické organizace

Ruce si můžete buď mýt mýdlem a vodou, nebo si je dezinfikovat. Pro eliminaci virů je nejjistější využít dezinfekci na bázi alkoholu, tedy tekutou, dezinfekční gel na ruce a existuje i pasta na mytí rukou. Dezinfekce by měly obsahovat nejméně 60 % alkoholu. Návod na správnou dezinfekci rukou je stejný jako u mytí rukou a trvá 20 sekund. Vynecháte jen utírání. Dezinfekce na ruce za pár sekund uschne a nelepí.

Rozdíl mezi mytím rukou a dezinfekcí

Zatímco dezinfekce rukou viry a bakterie zcela zabíjí, mytí je smývá. Právě proto je mytí rukou zcela dostatečné, pokud je důkladné a postupuje se podle uvedeného návodu. Po důkladném mytí rukou již není třeba aplikovat dezinfekci. Ta je vhodná tam, kde musíte ušetřit čas, třeba v nemocnici, nebo kde není důkladné umytí rukou možné, to znamená třeba po vystoupení z tramvaje, kdy se chcete následně vysmrkat do kapesníku. Kuřáci by to měli provést před zapálením cigarety.

Doporučení na závěr

Kromě důsledného mytí rukou je také důležité udržovat v čistém hygienickém stavu prostředí, ve kterém se pohybujeme, ať už doma nebo v práci, zejména v rizikovém období, jaké virová onemocnění představují. Věnujte důslednou péči očistě a dezinfekci všech povrchů. Podlah, pracovních stolů, klik i mobilních telefonů.