Zdravotní problémy při cestování letadlem řešte vždy preventivně

Zdravotní problémy při cestování letadlem mohou zcela zásadně znepříjemnit nejen náš let, ale třeba i celou dovolenou. Mnohdy nás zastihnout nepřipravené. 

Strach z létání není jediný zdravotní problém, se kterým se při cestování letadlem setkáte. Často jsou pak příčinou toho, že se létání začneme vyhýbat. Představte si, že nastoupíte zcela zdrávi do letadla a zničeho nic vás kvůli změně tlaku vychytí bolest zubu. A ne ledajaká. Tak silná, že jste ochotni přinutit pilota okamžitě nouzově přistát. Když nejste připraveni, nedokážete si od bolesti a od problému ulevit. I to je jeden z důvodů, proč  mít vždy po ruce palubní kufr s „první pomocí“. V tomto případě většinou postačí obyčejný prášek proti bolesti. Ale když jej zrovna nemáte po ruce, zbytečně trpíte. Nezapomeňte, že zdravotní problémy při cestování letadlem bývají kvůli změnám tlaku v kabině mnohem citelnější.

Zdravotní problémy při cestování letadlem mohou zcela zásadně znepříjemnit nejen náš let, ale třeba i celou dovolenou.
Zdravotní problémy při cestování letadlem mohou zcela zásadně znepříjemnit nejen náš let, ale třeba i celou dovolenou.

Připravte se na nejhorší – pak už vás nic nepřekvapí

Od své zkušenosti s nesnesitelnou bolestí zubu v letadle, kterou způsobil špatně zaplombovaný zub, se snažím být vždy připravena na to nejhorší. Cestovní kufry bychom měli mít vyhrazeny na věci zbytné, příruční v letadle na ty nevyhnutné. Do palubního kufru nebo do kabelky si připravte lék na bolest, ale i léky, které samy užíváte v případě nevolnosti či jiných zdravotních potíží. Nikdy nesedejte do letadla bez nich.

Váš palubní kufr by měl obsahovat první pomoc při zdravotních potížích v letadle.
Váš palubní kufr by měl obsahovat první pomoc při zdravotních potížích v letadle.

Jaké zdravotní problémy při cestování letadlem mohou znepříjemnit náš let?

Na našem zdravotním stavu se při letu podepisuje mnoho faktorů. Tím vnitřním je stres. Nemusí být způsobený jen strachem z lítání. Opouštíme své blízké, balili jsme se na poslední chvíli a málem nestihli letadlo, necháváme doma poprvé pod cizím dozorem své děti, nebo jsme svého pejska umístili na dobu naší nepřítomnosti do psího hotelu. Další příčinou bývá stres z práce, ale i ze samotné cesty – ne každý má cestování jako hobby. Zdravotní problémy při cestování letadlem pak mohou zapříčinit zcela nečekané potíže, ale i to, že se nám zhorší ty naše, o kterých už dlouhodobě víme a třeba se s nimi i léčíme.

Jsou chvíle, kdybychom létat neměli vůbec

Pokud jste v pokročilém stadiu těhotenství, obvykle už od začátku třetího trimestru, můžete mít problém, aby vás vůbec letecká společnost byla ochotna do letadla vzít. Těhotným se v pokročilém stadiu těhotenství létat nedoporučuje.

Pokud bojujete s nepřekonatelným strachem z létání, rovněž zvažte, jestli neexistuje jiná možnost dopravy. Nebo se alespoň na cestu pořádně připravte. Nemyslím tím zrovna dostatečnou zásobou alkoholu. Fungují léky na uklidnění, dostatek tekutin, ale i kniha nebo film, který si pustíte, abyste se odreagovali a odpoutali svoji pozornost od pro vás tak stresujícího letu. Jestliže je to pro vás finančně únosné, kupte si raději lístek do první třídy. Prostředí není natolik klaustrofobické a je méně pravděpodobné, že budete poslouchat různé vtipy na téma leteckých nehod. Ani vy nebudete svým strachem tolik obtěžovat své spolucestující. Věřte, že davový strach lze vyvolat docela lehce.

Strach z létání je jedním z častých problému při letu.
Strach z létání je jedním z častých problému při letu.

V letadle nás potrápí kromě strachu zejména změna tlaku

Zdravotní problémy při cestování letadlem často postihují kardiaky, ale i lidi s onemocněním oběhového systému nebo plic. Po operaci srdce či plic, nebo po úrazu těchto orgánů, se raději cestování letadlem vyhněte.

Velkou bolest často zažívají lidé se zlomeninami, problémy se zuby, se záněty nosohltanu i aktuálním, nebo čerstvě prodělaným zánětem středního ucha. Přetlak v kabině letadla umí bolesti několikanásobně umocnit. Pozor proto zejména při cestování s dětmi, které zvládají akutní bolest hůře než dospělí.

Přetlak v kabině letadla umí některé typy bolesti několikanásobně umocnit.
Přetlak v kabině letadla umí některé typy bolesti několikanásobně umocnit.

Určitě svůj stav nezlehčujte. Víte například, že vám může končetina pod sádrou v letadle otéct a nejenže vám způsobí nesnesitelnou bolest, ale dokáže mít i vážné následky pro váš zdravotní stav. Létaní znásobí často i bolesti kloubů nebo revmatické potíže.

Změna tlaku v letadle způsobuje bolest v uších. Zde se doporučuje žvýkání. Objevit se mohou i problémy s nadýmáním. I na něj si však lze přibalit do kufru či cestovní tašky účinný prostředek na jeho zmírnění.

Dobře zabalené zavazadlo na cesty letadlem obsahuje vždy první pomoc při zdravotních potížích v letadle.
Dobře zabalené zavazadlo na cesty letadlem obsahuje vždy první pomoc při zdravotních potížích v letadle.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Pixabay, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu