Nevíte, kam v zimě? Pojďte se podívat na některá z nejlepších zimních středisek, ale i na to, jak si lze užít zimu třeba doma na rybníku. 
Nevíte, kam v zimě? Pojďte se podívat na některá z nejlepších zimních středisek, ale i na to, jak si lze užít zimu třeba doma na rybníku. 

Kam v zimě aneb 5 tipů na to, kde a jak strávit zimní radovánky

Nevíte, kam v zimě? Pojďte se podívat na některá z nejlepších zimních středisek, ale i na to, jak si lze užít zimu třeba doma na rybníku. 

Kde všude se dá v České republice lyžovat? Lyžuje se v Krkonoších, v Krušných horách, v Beskydech, v Jizerských horách, na Šumavě, v Jeseníkách, v Orlických horách i na Vysočině. Další lyžařská střediska nabízí Bílé Karpaty, Česká Sibiř, Chřiby, Javorníky, Jestřebí hory, Kralický Sněžník, Lužické hory nebo Oderské vrchy. Nemáme sice Alpy ani Tatry, přesto si však lze zimní radovánky užít i u nás. Některá střediska nabízí skutečně profi služby a poznávat kouty České republiky i v zimních měsících může být velice zábavné a objevné. Kam v zimě ale nejlépe? Užít si zimní radovánky znamená nejen najít co nejdelší či nejlevnější sjezdovku. Dobrý pobyt závisí hodně na výběru kvalitního ubytování. Anebo třeba jen na tom, že si prostě zimu umíme užít. Takže v našich pěti tipech najdete nejen top zimní střediska, ale i připomenutí, že zimu si lze užít i na obecním rybníce.

Zima v perle Krkonoš – v Harrachově

Harrachov je pro zimní radovánky místem, které nemůže zklamat. Že jsou zde všichni na nás připraveni jako na lyžaře, to je samozřejmostí. A dokonce nejen na nás dospělé. Zatímco si budeme užívat lyžování, dětem lze domluvit lyžařskou školičku. Nesnažte se je učit pouze sami. Mnohdy jim autorita lyžařského instruktora pomůže poskočit v dovednostech mnohem rychleji.

Pokud si najdete hezké ubytování v Harrachově, neberte s sebou jen lyže či snowboard. Nově zde lze rovněž bruslit na kvalitní bruslařské ploše. Ve městě nechybí možnosti wellness aktivit, od pivních lázní až po různá wellness a bazény v hotelových komplexech. Komu nestačí, že si „mákne“ na svahu, ten může den začít či ukončit v posilovně, nebo si třeba zajít na squash. Také tenis si zahrajete i v zimě, protože k dispozici je zde krytá tenisová hala. A děti se mají příležitost vyřádit v dětské herně.

Ubytování v Harrachově: Kam v zimě za zimními radovánkami? Harrachov nezklame!

Naučte se milovat Krušné hory

Boží dar je nádherné místo pro zimní radovánky. Pokud si najdete ubytování v Božím Daru, přímo skiareál Boží dar nabízí pět sjezdovek různých obtížností, včetně sjezdovky vhodné pro děti. K dispozici jsou čtyři různé vleky i dětský pás.

Božídarsko je ale ideálním místem i pro běžecké lyžování. K dispozici je 13 udržovaných tratí o celkové délce až 120 km. Vydat se lze i na výlet na skialpech a projít si Krušné hory.

A co dělat, když nás už z lyží bolí nohy? Užijte si jízdu na sněhovém tobogánu – snowtubing, nebo vyrazte na výlet na sněžnicích. A pro každého, kdo baží po adrenalinu, je tady snowkiting. Jde o propojení snowboardingu a současně pouštění speciálního draka s názvem kite. Není to nic pro neznalé, ale kurzy se pořádají přímo na místě. Od půldenních až po týdenní. A je to skutečně prima zábava.

Ubytování v Božím Daru: Krušné hory milují i běžkaři a sáňkaři.
Ubytování v Božím Daru: Krušné hory milují i běžkaři a sáňkaři.

Beskyde, Beskyde…

Pro ty, kdo dávají přednost opačnému konci republiky a najdou si ubytování ve Velkých Karlovicích, je tady hned několik možností na skvělá zimní beskydská střediska v okolí: skiareál Razula, Kyčerka, Soláň – Bzové, Horal, Babská, Galík, U Bambuchů, Machůzky, Podťaté nebo Jezerné. Beskydy ale milují i běžkaři a Velké Karlovice jsou na ně připraveny. Nemusíte vyrazit rovnou na tradiční Karlovskou padesátku. K dispozici je velké množství upravených a udržovaných běžeckých tratí, jež lze vzájemně kombinovat. Oblíbená je hřebenová trasa s výhledem na Javorníky i na Vsetínské vrchy. Velké Karlovice jsou pověstné i trasami pro skiaplinismus. Takže Beskydy se hodí i pro méně konvenční lyžaře.

Ubytování ve Velkých Karlovicích: Beskydy nelze nemilovat. I když jste příznivci skialpinismu.
Ubytování ve Velkých Karlovicích: Beskydy nelze nemilovat. I když jste příznivci skialpinismu.

Jak přituhne, bruslete

Kryté stadiony nejsou k amatérským bruslařům příliš štědré. Bruslení pro veřejnost je jenom zřídka a mnohdy v nepravidelných termínech. Kluziště jsou navíc přeplněna a mnohdy máme možnost bruslit pouze dokola. Koho by to bavilo? Ale nezapomeňte na to, že Česko je plné rybníčků a vodních nádrží. Bruslete na nich – s dětmi i bez nich.

Pojedeme na saních

Máte doma sáňky, boby, či alespoň plastové lopatky na ježdění po sněhu? Místo na sáňkování najdete v parcích, u lesa za městem či obcí, mnohdy na dvorku u domu. Přemýšlíte, co o víkendu s dětmi? Vždyť stačí obléct teplé termoprádlo, oteplovačky, palčáky a vyrazit se sáňkovat. A pokud si to chcete užít více, zajistěte si ubytování klidně v některém z doporučených míst a přijďte se sáňkovat přímo do zimních středisek. I když není sníh ve městě, tady určitě chybět nebude.