Podle posledních výzkumů mají dnešní teenageři méně sexu než generace jejich rodičů. Jsou zodpovědnější, k sexu ale přistupují otevřeněji.
Podle posledních výzkumů mají dnešní teenageři méně sexu než generace jejich rodičů. Jsou zodpovědnější, k sexu ale přistupují otevřeněji.

Sex teenagerů: se sexem mají méně zkušeností než jejich rodiče

Podle posledních výzkumů mají dnešní teenageři méně sexu než generace jejich rodičů. Jsou zodpovědnější, k sexu ale přistupují otevřeněji. Podívejte se na výzkum, který mapuje sex teenagerů. 

Současní teenageři mají oproti svým rodičům výrazně méně zkušeností se sexem. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu sexuálního chování pro americký Institut národního zdraví, který mapuje sex teenagerů. Zatímco náctileté dívky mají ve srovnání s matkami o 14 % sexuálních zkušeností méně, chlapci dokonce až o 22 %. Tzv. Millennials nebo také Generace Y, jejíž jedinci vstoupili do rané dospělosti na prahu nového tisíciletí, začínají žít střídmějším sexuálním životem. Potvrzují to i statistiky v Česku. Mladí Češi jsou zodpovědnější k ochraně a antikoncepci, zároveň si více než polovina z nich spojuje sex s dlouhodobým partnerským vztahem.

Sex teenagerů: Dnešní mládež má se sexem méně zkušeností než její rodiče – neznamená to však, že by se sexem začínala později. Pouze vede střídmější sexuální život. Častěji používá antikoncepci a vyhledává si dlouhodobější vztahy, přitom o sexu mluví mnohem otevřenější.
Sex teenagerů: Dnešní mládež má se sexem méně zkušeností než její rodiče – neznamená to však, že by se sexem začínala později. Pouze vede střídmější sexuální život. Častěji používá antikoncepci a vyhledává si dlouhodobější vztahy, přitom o sexu mluví mnohem otevřenější.

Přístup k sexu se po létech otočil – nová generace už v sexuální aktivitě nepředčila své rodiče!

Přestože se může zdát, že každá generace je vůči sexu vstřícnější a aktivnější než ta předchozí, poslední výzkumy tato tvrzení vyvracejí. Čerstvá studie amerického Institutu národního zdraví přinesla údaje, podle kterých mělo z náctiletých dívek sex pouze 44 %, což je o 14 % méně než před 25 lety. U chlapců pak byl rozdíl ještě markantnější. Pohlavní styk mělo pouze 47 % chlapců oproti 69 % předchozí generace.

Je tedy sex teenagerů nemoderní? „Neznamená to nutně, že mladá generace má menší zájem o sex. Spíš se jí díky digitálním technologiím a různorodé nabídce sexuálních pomůcek nabízí širší způsoby sexuálního uspokojení, které neumí statistiky zachytit,“ komentoval aktuální výsledky Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který se zabývá problematikou sexuality mladistvých.

(Sexshop Růžový slon již 13 let mění pohled české populace na sex. V prodejně i e-shopu odborníci testují a vybírají nejzajímavější erotické pomůcky a doplňky z celého světa, které dokáží oživit stereotypní sex. Součástí odborného poradenství je také tvorba instruktážních videí a testování erotických pomůcek.)

Jaký je sex teenagerů? Věřte-nevěřte, přístup teenagerů k sexu je stále zodpovědnější

České průzkumy navíc dokládají, že mladí lidé jsou v přístupu k sexu zodpovědnější. Dle nejnovějších zjištění Studie o sexuálním chování české populace sexuologů Petra Weisse a Jaroslava Zvěřiny například 42 % použilo při své sexuální premiéře ochranu v podobě kondomu. Před osmi lety to přitom byla jen třetina. Podle studie také mírně klesá celkový počet sexuálních partnerů. Zároveň se však snižuje věk první sexuální zkušenosti a rozšiřuje okruh sexuálních experimentů. Zatímco dříve převyšoval průměrný věk pro první soulož 18 let, nyní se u dívek i chlapců dostává k 17 letům. „Sex už není tabu, ale také není pro náctileté považován za něco nahodilého. Dle studií z Masarykovy univerzity mělo více než 70 % dívek a 53 % chlapců svůj první pohlavní styk se stálým partnerem,“ uvedl Adam Durčák.

Výzkumy sexuologů Weisse a Zvěřiny sexuální zdrženlivost mladistvých potvrzují. Mladí lidé se zpočátku věnují neckingu, tedy mazlení a dotýkání se partnera od pasu nahoru. Později přichází petting, čili mazlení a dotyky na všech částech těla. Teprve poté je na řadě soulož, která bývá spojena s navazováním delších partnerských vztahů.

Sexualita dnešních teenagerů je často o alternativním přístupu.
Sexualita dnešních teenagerů je často o alternativním přístupu.

Využívání moderních technologií, život na sdílených studentských bytech, snadná dostupnost sexuálních pomůcek spolu s porno filmy navíc podle odborníků nahrává skutečnosti, že není vždy nutné k sexuálnímu uspokojení hledat partnera. „Mladá generace je otevřenější k prozkoumávání své sexuality a sexuální orientace, tudíž je složité určit, co vše pro ni spadá pod definici sexu,“ uzavřel Durčák.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail