Co proti inflaci? Podle odborníků na ní vyzrajete díky zlatu

Dobré rady o tom, že si máme spořit, se míjí účinkem. Proč? Protože místo toho, abychom ve chvíli, kdy neutrácíme, bohatli, chudneme. Peníze v bance ztrácí na své hodnotě a rozhodně není dobrý nápad je mít uloženy právě zde. Takže, co proti inflaci? Podle odborníků jako ochrana před inflací funguje uložit si majetek do zlata.

Nemovitosti nemusí být nejlepší investicí

Říkáte si, opět další názor. Vždyť je tady skupina těch, který vehementně doporučují investovat do nemovitostí. Jenomže na ty pozor. I guvernér ČNB Jiří Rusnok se dnes pro média vyjádřil, že nemovitosti jsou již předraženy o 25 %. Takže i když do prodejů zainteresovaní realitní makléři tvrdí, že ceny nemovitostí porostou dál, nemusí to být pravda. Zájmu o nemovitosti dnes nahrává především pořád lehce získatelná hypotéka. Objem poskytnutých hypoték dosáhl v březnu 2021 rekordní výšku 45 miliard. To se ČNB nelíbí a chce na hypoteční banky apelovat, aby si více hlídaly schopnost klientů hypotéku v budoucnu splácet. Takže je vidět, že realitní trh není „nejzdravější“ a s jistotou tvrdit, že ceny nemovitosti porostou, navíc vědět které, je poněkud troufalé.

Investujte do zlata

Investice do nemovitostí je též pro mnoho lidí vysoká, navíc mnohdy chceme investovat tak, abychom mohli přece jen s investicí pracovat. Proto je mnohem lepší investicí zlato. Konkrétně zlato investiční. Tedy nejde o akcie zlato těžících firem, stejně tak jako se nejedná třeba o zlaté šperky. Za investiční zlato, které přináší všechny benefity, jsou považovány pouze investiční zlaté mince a investiční zlaté slitky (známé i jako zlaté cihly).

Kolik do zlata investovat?

V minulosti bývalo doporučováno investovat do zlata 10 % majetku. Loňský rok, po první koronavirové pandemii, vystřelil zájem o zlato. Nejdříve bylo téměř jedinou investicí, jejíž cena v krizi neklesala. Posléze začala cena zlata extrémně růst až překonala dokonce dvakrát po sobě svůj vlastní rekord. Názory na zlato se otočili a investiční poradci doporučovali do zlata dát až 90 % majetku. Dnes je názor střízlivější a radí mít ve zlatu 30 % majetku. Zbylé dvě třetiny pak rozdělit rovnoměrně mezi nemovitosti a hotové peníze.

Není zlato jenom předraženou bublinou?

Odborníci se shodují, že zejména kvůli úbytkům kvalitních ložiska zlata bude jeho cena ještě vzrůstat. Navíc je zlato dlouhodobě oceňováno jako silný protiinflační prostředek. Je tedy odpovědí na otázku, co proti inflaci. Ukazuje se též, že i když se hroutí akciové trhy, zlato si umí svoji pozici udržet. Takže ano, je dnes dražší než v minulosti, předpoklad dalšího růstu je však velice vysoký, a to, že si udrží stávající pozici, se dá říct dokonce s naprostou jistotou.

Investiční zlato má oproti nemovitostem rovněž tu výhodu, že jej nakoupíte bez DPH. Když potřebujete peníze, je investiční zlato snadno prodejné. Zbavit se nemovitosti či akcií je zdlouhavé, možná dokonce někdy i nemožné. Cesta k penězům je náročnější. Podívejte se na aktuální ceny zlata na webových stránkách jednoho z nejprestižnějších prodejců investičního zlata www.zlate-mince.cz.