Chystáte se na výlet do Prahy? Najděte si čas i na zajímavosti, které nabízí Střední Čechy

Pražané obvykle okolí Prahy, tedy Střední Čechy, znají. Pokud jsme z jiné části republiky a přijedeme se podívat do Prahy, mnohdy nám už na její okolí nezbude čas. Což je škoda. Udělejte to tentokrát naopak.

Pojďte se zaměřit na místa, která byste chtěli ve Středočeském kraji navštívit. Podívejte se rovněž na penziony ve Středních Čechách a udělejte si zde hezký víkend, či směle delší dovolenou. Prahu si nechte tentokrát jen jako třešničku na dortu. Nakonec, a jen když na ni zůstane čas. Širší oblast kolem Prahy je extrémně bohatá na zajímavá místa a budete překvapeni, kam všude se máte možnost podívat.

Penziony ve Středních Čechách vás ubytují v místech s nejznámějšími českými památkami.
Penziony ve Středních Čechách vás ubytují v místech s nejznámějšími českými památkami.

Jedno z nejkrásnějších měst ve Středních Čechách je Kutná Hora

Jde o jedno z nejvýznamnějších českých královských měst, a i proto je tak bohatá na různé památky. Městská památková rezervace je zapsaná v seznamu UNESCO. S dvacetitisícovým městečkem se, pokud jde o jeho historii, pojí tradice těžby stříbra. A na to, jak se zde stříbro těžilo, se máte možnost podívat i skutečně autenticky – přímo sfárat do staré štoly. Zpřístupněný středověký důl je součástí Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Minout nesmíte zejména unikátní Chrám svaté Barbory u jezuitské koleje. Zajímavými památkami jsou Hrádek, Vlašský dvůr, Kostel svatého Jakuba staršího, Kamenný dům, a samozřejmě unikát – Kostnice v Sedlci u Kutné Hory.

Střední Čechy, to je i Kutná Hora, místo, kam se budete s láskou vracet. Najděte si zde svůj penzion.
Střední Čechy, to je i Kutná Hora, místo, kam se budete s láskou vracet. Najděte si zde svůj penzion.

Kde se v Kutné Hoře ubytovat? Atmosféra městečka a množství památek doslova vybízí pobýt zde déle. Pěkný penzion Kutná Hora, to je například House of Rose, BARBORA Restaurant&Penzion, ale též výborně hodnocený penzion Havířova Bouda.

Uchvátila vás kostnice? Podívejte se ještě na jednu v Mělníku

Nemusíte opustit Střední Čechy, abyste mohli navštívit ještě jednu kostnici. Mnozí tvrdí, že Kostnice v kostele sv. Petra a Pavla v Mělníku je ještě úchvatnější než ta v Kutné Hoře. V Mělníku jde o strohou gotickou kryptu s kosterními zůstatky s až 15 000 lidí. Lidské ostatky se zde naposled ukládaly ve 30. letech 16. století.

Pokud se rozhodnete nevyjíždět na výlety, jakým je ten do Mělníku, z Kutné hory, podívejte se na místní penziony. Jaké penziony Mělník doporučit? Přímo v Mělníku je oblíben penzion U Zámku Mělník. Šest kilometrů od města pak Penzion Na kmíně. Deset kilometrů od Mělníku stojí statek 1738. Nachází se v obci Dušníky nad Vltavou a umožní vám užit si rovněž krásnou přírodu Středočeského kraje. Všechny tyto penziony jsou v příjemné dojezdové vzdálenosti od Prahy, takže výlet do hlavního města si můžete přece jen udělat.

Mělník je kousek od Prahy, penziony jsou zde levnější a památek v něm najdete přehršle.
Mělník je kousek od Prahy, penziony jsou zde levnější a památek v něm najdete přehršle.

Jaké jsou další pamětihodnosti, které nabízí Střední Čechy?

Středočeský kraj je na památky skutečně velice bohatým. V kraji najdete dvě městské památkové rezervace, 34 městských památkových zón, 10 vesnických památkových rezervací a 26 vesnických památkových zón, 28 národních kulturních památek, 4340 nemovitých kulturních památek a tisíce movitých, nechybí tři archeologické památkové rezervace a dvě krajinné památkové zóny. Jedna z památek, kutnohorská sv. Barbora, je dokonce na seznamu UNESCO.

Za návštěvu v kraji stojí památky zpřístupněné Národním památkovým ústavem. Jde o hrady Točník, Žebrák, Křivoklát, Karlštějn, Krakovec, Konopiště, ale i o Hamousův statek ve Zbečně, město Mnichovo Hradiště a další. V těchto krásných místech najdete stylové a perfektně vybavené penziony, ve kterých si své ubytování zarezervujete nejsnadněji přes portál Penzion.cz. Naplánujte si včas dovolenou na letošní léto. Tato místa jsou však nádherná kdykoliv během roku.