Plzeň – město, kde se dá žít zdravě a kreativně i s dětmi

Ne každý je trvale vázán na jedno místo a celkem běžně se v životě máme možnost rozhodnout, kde budeme žít. Typickou situací je, když se naším „přítelem“ stane realitní vyhledávač, protože se snažíme najít si nové vhodné bydlení. Co byste řekli na Plzeň?

Investice do bytu, natož pak do rodinného domku, není malá. Někdy se i Pražáci začnou poohlížet po jiných lokalitách. Mnozí se zprvu stěhovali do satelitů a vesniček kolem hlavního města a ve středočeském kraji. Ale dojezdová dostupnost do Prahy je dobrá jen teoreticky. Napadlo vás přestěhovat se do Plzně? Do Prahy po dálnici dojedete rychleji než z nějaké zapadlé vísky u Prahy. Dostupnost je skvělá autobusem, vlakem i automobilem. Navíc je Plzeň skvělé město pro bydlení – zdravé i kreativní. Ideálem je pro rodiny s dětmi. Dalším plusem bydlení v Plzni s dětmi či bez je blízkost Šumavy. Jste jí opět o dost blíž, než kdybyste bydleli třeba v Praze. Podívejte se na realitní server, jestli nenabízí Plzeň bydlení vhodné i pro vás.

Plzeň město kultury

Tuto prestižní událost má sice Plzeň již pět let za sebou, ale mnohé jí z ní zůstalo. Typickým příkladem skvělé události, která zabaví děti i dospělé, je letní srpnový Festival na ulici. Tento multižánrový festival přináší skutečný mix kultury různých žánrů a v devítidenním programu v ulicích Plzně si své najdou i rodiny s dětmi. Obrovskou výhodou festivalu je, že vstup na jednotlivá představení je zcela zdarma.

Jakmile začnete objevovat Plzeň, zjistíte, jak bohatou je na kulturní dění. Není to jenom město piva. Konají se zde pravidelně Smetanovské dny, filmový festival Finále Plzeň, tradiční jsou každoroční oslavy osvobození města Plzně americkou armádou – Slavnosti svobody, akce Historický víkend aneb strašidla a mumraje plzeňské, Mezinárodní folklórní festival CIOFF, tradiční je též divadelní léto pod holým nebem, tradiční Pilsnerfest, kde se slaví první uvařená várka piva, a podobných akcí najdete skutečně mnoho. To pořád mluvíme jenom o Plzni, ne o jejím okolí, kde se rovněž najdou další zajímavé akce.

Do Plzně za zvířaty, rostlinami i dinosaury

Ani velký milovník zoologických zahrad nepohrdne tou plzeňskou. Těžko říct, jestli je hezčí než ta pražská, ale mnozí vám řeknou, že ano. Její obrovské kouzlo spočívá v tom, že je to vlastně zoologická a botanická zahrada v jednom. Květena je skvěle popsaná, rozdělena na oblasti. Zdařilé jsou pavilony a nechybí dokonce ani expozice Český statek. Se vším, jak má být, navíc i s lanovou hernou pro děti, která je jedním z hřišť, jež v plzeňské ZOO najdete. Tím největším je Dinopark, který se ZOO přímo sousedí a můžete jít do něj vlastně stejným vchodem jako do ZOO. Zajímavá je i externí expozice plzeňské ZOO v centru města, zaměřena na hmyz a malé obojživelníky Akva Tera Plzeň. Do ZOO dojede v sezóně i dětským vláčkem, který vyjíždí kousek od poslední zmíněné expozice.

Plzeň město loutkového divadla

Jestli je v něčem Plzeň a její okolí skutečně unikátní, tak je to síla loutkového divadla. Tradičním loutkovým divadlem je Divadlo Alfa. Tady spatříte skutečné perly, jakými jsou představení Kolíbá se velryba, Pozor, Zorro! a mnoho dalších. Repertoár se samozřejmě neustále mění. Jenomže tím loutková a další divadelní představení pro děti v Plzni nekončí. Pro děti se hraje o víkendu v Malostranské Besedě, též ale v plzeňském Muzeu strašidel. Hraje i divadélko V boudě. Různá divadelní představení však najdete i v moha obcích kolem Plzně. Soubory sem vyjíždí do škol a školek, ale též o víkendech na obvyklé řemeslné trhy. Úroveň je vysoká, byť jde obvykle o různé amatérské soubory.

V Plzni si i zasportujete

Rozhodně to není město chudé na sport. Nechybí malá ani velká sportoviště, bazény, venkovní koupaliště, sportovní parky pro mladé a další možnosti pro sport. Třeba i když si chcete jenom každý večer zajít zaběhat. Jediné, co snad Plzni chybí, je pořádný aquapark. Snahy o oživení myšlenky jeho postavení jsou už takovým evergreenem. Zatím se jen vylepšuje městský bazén, ale to má k pořádnému aquaparku hodně daleko. A pokud jde o lyžování, mají to Plzeňáci, co by kamenem dohodil na Šumavu.

Nesmíme však zapomenou ještě na další unikát, na blízkost velkého golfového hřiště. Golf je proto v Plzni a okolí velice populární a najdete zde dokonce i základní školu se zaměřením na tento sport.

V Plzni se bydlí rozhodně levněji než v Praze

Nájmy jsou v Plzni výrazně nižší, stejně tak jako ceny nemovitostí. Staví se rovněž nové byty, ale dokonce rodinné domky, a to přímo na okraji Plzně. Možností je též kombinovat bydlení v plzeňském bytě s chalupou v některé z okolitých obcí do cca 30 km od Plzně. Nebo přímo na Šumavě, ale tam už jsou ceny chalup vyšší. Pohled na reality v Plzni vám nabídne realitní portál Digi reality. Najdete na něm aktuálně volné nabídky pronájmů v Plzni, ale i nabídku plzeňských nemovitostí na prodej.