Pojďte se s námi podívat na správnou skladbu jídelníčku pro zakrslé i větší králíky.

Kvalitní seno, voňavé bylinky a křupavá zelenina? Zdravé produkty, které vašemu králíkovi zažívání nerozhodí!

V době nekonečné nabídky produktů s krásnými obaly s králíčky jednoduše naletíme a vybereme zboží, které může být pro tak citlivé mazlíčky dokonce smrtelně nebezpečné. Pojďte se s námi podívat na správnou skladbu jídelníčku pro zakrslé i větší králíky. Máme pro vás také tip na e-shop z Beskyd, který nabízí originální produkty s důrazem na zdraví mazlíčků.

Není seno jako seno

Základem králičí stravy je kvalitní seno. To by mělo tvořit většinu, konkrétně 80-90 %, celkového jídelníčku králíka, a dělí se do dvou hlavních kategorií – první a druhé seče.

První seč obsahuje hrubší stébla a je bohatší na různé bylinky a květy. Tato varianta sena má také vyšší obsah vlákniny, což pomáhá s broušením králičích zoubků, které neustále rostou.

Druhá seč je jemnější a často má zelenější odstín. Obsahuje listy bylin a je vhodnější zejména pro mladé nebo starší králíky. Lze ji také přidat k první seči, aby bylo pro králíčka seno rozmanitější a chutnější.

Vláknina obsažená v seně je pro králíky nepostradatelná. Pomáhá správnému posunu obsahu střev a podporuje zdravé trávení. Nezapomeňte, že seno by nikdy nemělo být plně nahrazeno granulemi.

Granule pro králíky

Ačkoliv nejsou granule pro králíky vůbec nutné, mnoho chovatelů na ně nedá dopustit. Bohužel pro mnoho výrobců jsou granule prostředkem, do kterého mohou schovat spoustu odpadu, o kterém se páníček ani nemusí dozvědět. Zbytky z lidské výroby, které nejsou k pozření, totiž jednoduše schovají pod název: “vedlejší produkty rostlinného původu” a podobné termíny. Kdyby přece byly granule plné lahodné zeleniny a bylinek, proč by se tím výrobce nepochlubil?

Pokud si chcete být opravdu jisti tím, co se v granulích ukrývá, vybírejte ty s kompletním a hlavně vhodným složením. Nabídněte mazlíčkům granule, které nijak jejich zažívání nenaruší. Srozumitelné, kompletní a vhodné složení senných granulí uvádí výrobce krmiv Aniland. Jejich granule jsou tvořeny buď z čistého sena nebo s přídavkem zeleniny, bylinek či ovoce. Díky tomu mají granule nejvyšší možný obsah vlákniny, který přesahuje 25 %. Vyvážený poměr vápníku a fosforu navíc nezatěžuje králičí organismus. Vyzkoušejte granule ze 100% sena nebo třeba senné granule s mrkví, jablíčkem a meduňkou.

Zdravé pamlsky

Zapomeňte na “voskované mrkvičky”, pamlsky s cukrem, umělými barvivy a konzervanty. Vyhněte se také pamlskům s ovesnými vločkami a jinými obilovinami, hrachem, škrobem, medem a dalšími nesmysly. Takhle přirozená strava králíků nevypadá a ani by neměla. Naopak i pamlsky, kterých často dáváme více než bychom měli, by měly být bohaté na vlákninu, seno, zeleninu či bylinky.

Zcela bezobilné pamlsky (a to i bez ovesných vloček) najdete také na českém e-shopu aniland.cz. Vyberte si ze sortimentu zeleninové tyčinkymrkvové dukátky, roztomilá růžová srdíčka nebo třeba křupavé řepánky. A pokud stále nemáte dost, máme pro vás celou kategorii plnou zdravých pamlsků.

Zelenina a ovoce

Mezi ideální zeleninu pro králíky patří např. hlávkový a římský salát, čekanka či polníček. Z kořenové zase mrkev, celer či petržel. V menší míře podáváme např. okurku či rajče (to vždy bez zelených částí). A pokud nemáte vlastní zahrádku či lokální zeleninu, můžete sáhnout po té sušené. Jako každodenní zdravý pamlsek tak můžete podávat např. zeleninovou směs VeggieMIX, která je tvořena hned pěti druhy zeleniny.

Ovoce je také vhodným pamlskem, který podáváme párkrát do týdne. Volíme raději ovoce s nižším obsahem cukru, jako je např. rybíz, borůvky, angrešt nebo bobulky šípku či aronie. Jako pamlsek v zimních měsících králíky potěší vzduchem či mrazem sušené ovoce jako je banán, maliny či jahody.

Bylinky

Mnoho nových chutí, textur, ale i léčivých účinků. To vše nabízí bylinky pro králíčky, kteří je naprosto milují. Na jaře a v létě můžete natrhat pampelišku, jitrocel, sedmikrásku, jetel či řebříček. Pochutnají si také na listech jabloně, hrušně či rybízu. A pokud byste bylinky nepoznali nebo svou zahrádku nemáte, mrkněte na nabídku sušených bylinek či bylinných směsí, které jsou připraveny pro všechny králičí mlsouny.