Pojďte zjistit, na co máte nárok a jak si své peníze co nejsnadnějším způsobem nárokovat. Jde to dokonce i zpětně. Jak na dětské přídavky ze zahraničí?

Jak na dětské přídavky ze zahraničí? Vyřiďte si snadno dětské přídavky z Německa i z Rakouska

Mnoho rodičů dnes pracuje v zahraničí. Kdo pobývá za hranicemi i s dítětem, obvykle se lépe vyzná ve svých nárocích na získání přídavků na dítě, ale i třeba v nároku na vrácení přeplatku na daních. Pokud však za prací vyjíždíme jako pendleři, nebo v zahraničí pobývá rodič bez dítěte, často nevíme, na co máme nárok. Pojďte zjistit, na co máte nárok a jak si své peníze co nejsnadnějším způsobem nárokovat. Jde to dokonce i zpětně. Jak na dětské přídavky ze zahraničí?

Rodinné rozpočty Čechů jsou napjatější než dříve a rozhodně bychom nad možností získat peníze, na které máme jako pracující v zahraničí nárok, neměli jen tak mávnou rukou. Vyřídit si je bývá mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát. Podívejme se zejména na možnost získání přídavků na děti ze zahraničí. Nejčastěji nás zajímají dětské přídavky z Německa a přídavky z Rakouska. Někdy též z dalších zemí, jako je Nizozemí. Mnoho čtenářů našeho magazínu pracuje v oborech, ve kterých jsou mnohem zajímavější pracovní příležitosti za hranicemi naší republiky. Proto vám rádi poradíme, jak se nepřipravit o peníze, na které máte nárok.

Jak na dětské přídavky ze zahraničí, pokud pracujete v Německu?

Jestliže alespoň jeden z rodičů dítěte pracuje v Německu jako zaměstnanec německé firmy, a současně zde platí sociální pojištění, máte nárok na tzv. Kindergeld. Stejný nárok vám vzniká, když jste v místě minimálně po dobu šesti měsíců daňovým rezidentem. Na přídavky vzniká nárok nejen co se týče biologických dětí, ale i legálně svěřených do péče či u nevlastních dětí, tedy dětí manžela ev. manželky, které má z předchozího vztahu. O přídavky může žádat matka, otec i některý z prarodičů. Na přídavky na dítě vzniká nárok u dětí do 18 let. Pokud však studují na vysoké škole, je tento nárok až do 25 let.  

Oplatí se žádat o dětské přídavky z Německa?

Jaké jsou přídavky na děti v Německu 2022? Výše přídavků se může měnit, pro rok 2022 však platí, že na první dítě získáte 219 € za měsíc, na druhé 225 € měsíčně a na každé další pak 250 € měsíčně. Nevadí, pokud na dítě pobíráte přídavky i v České republice. Pouze bude tato výše přídavků z Německa snížena o české přídavky. Požádat o přídavky lze až šest měsíců zpětně s tím, že podmínkou je, že jste byli po dobu těchto měsíců již v Německu zaměstnáni. K získání dětských přídavků z Německa, tzv. Kindergeld, potřebujete pouze pracovní smlouvu rodiče a rodné listy dětí. Postačí kopie těchto dokumentů. Vše je zapotřebí doručit na německý úřad Familienkasse. Vyřídit dětské přídavky z Německa trvá obvykle od 5 do 6 měsíců.

TIP: S kompletním vyřízením žádosti, stejně tak jako s komunikací s německým úřadem, který tyto přídavky vyřizuje, vám pomůže společnost TJ-Legal. Více informací najdete na webu společnosti. Ta se specializuje na pomoc zaměstnancům v Německu, v Rakousku a v Nizozemí, zejména se získáním nárokovatelných sociálních dávek, jako jsou přídavky na děti ze zahraničí, ale též třeba na vrácení přeplatků daní.

Jak na dětské přídavky ze zahraničí, pokud pracujete v Rakousku?

Opomněli jste si nárokovat své přídavky na děti v Rakousku? Ty si lze nárokovat dokonce 5 let zpětně. Přídavky z Rakouska se liší podle věku dítěte i jeho trvalého bydliště. Jestliže dítě žije v Česku, lze pobírat 112,92 až 146,39 € měsíčně. A není to jediný finanční příspěvek. V září získávají děti 64,10 € jako startovné do školy, ZTP dítě získává do 155,90 € a podle počtu dětí v rodině existuje i sourozenecký bonus od 4,55 do 52 € dle počtu dětí.

Kdy vzniká nárok na přídavky na dítě v Rakousku a jak o něj požádat?

Pokud jste zaměstnancem nebo živnostníkem v Rakousku a máte zde sociální pojištění, vzniká vám nárok i na přídavky na děti. Ten se pobírá do 18 let věku dítěte, nebo do 24 let v případě, že dítě studuje na vysoké škole. Nárok vám vzniká od prvního dne v měsíci, kdy jste byli v Rakousku sociálně pojištěni. I o tyto přídavky nejsnadněji požádáte prostřednictvím společnosti TJ-Legal, která se na tuto oblast specializuje a je vše schopna vyřídit na klíč.

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail