Do zdravého investičního portfolia patří zlato. Ochrání nás před inflací

Spořte si na horší časy, mějte v rezervě alespoň šest platů, připravujte se na důchod pořádnými úsporami – tyto a další rady slýcháme od odborníků přes finance. Jenomže pasivně spořit nestačí. Peníze na bankovním účtu nám hladově užírá inflace. Pomocníkem proti inflaci je zlato.

Zlato je tradiční bojovník proti inflaci

Nenechte se uchlácholit slovy guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že zdražování je úplně normální a hysterie kolem inflace vlastně není vůbec namístě. Rétoriku ihned převzali další odborníci přes ekonomiku. Ať se již řítíme k rekordní inflaci či nikoliv, inflace plíživě naše těžce vydělané peníze užírá dlouhodobě. Nenajdete bankovní účet, který by tomu uměl zabránit. Zklamou vás i spořicí účty. Ani ty vám nevydělají více, než vám sebere inflace. Naše peníze musíme nechat vydělávat, nebo se poohlédnout po řešení, které umí bez rizika a dlouhodobě udržet jeho hodnotu. Takové zdraví našim úsporám nabízí zlato. Jaké? Rozhodně investiční, tedy v podobě investičních zlatých slitků, nazývaných též zlaté cihly, a zlatých investičních mincí. Smějete se, kde byste na zlatou cihlu vzali? Ano, ta kilogramová má cenu až 1,3 milionu korun. Ale nemusíte si ji kupovat zrovna takto velkou.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali, a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík, který provozuje prodejnu s investičním zlatem a s numismatickým sortimentem v pražském Obecním domě, ve Vsetíně a rovněž na Slovensku v Bratislavě.

Investiční zlato nakoupíte i online

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ dodává Pavel Trtík, který rovněž založil nejznámější e-shop s investičním zlatem u nás – Zlate-mince.cz. A daří se mu. Během pandemie a lockdownu to byl právě on, kdo učil Čechy i Slováky nakupovat investiční zlato online. Zájem byl obrovský, ale zavřené provozovny jeho nákup znemožňovaly. V Česku se mu změnit nákupní zvyklosti investorů do zlata podařilo. Na Slovensku lidé zatím dávají přece jen přednost nákupu investičního zlata osobně.

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová z firmy Zlaté mince.

Jak se nesplést při nákupu investičního zlata?

Investičním zlatem jsou výhradně investiční zlaté slitky a investiční zlaté mince. Nejde o žádné finanční produkty typu akcie zlato těžících firem, spekulování na pokles či růst ceny zlata prostřednictvím CFD, ani spořicí programy, kde však zlato fyzicky nevlastníte. Investičním zlatem nejsou ani zlaté šperky či surové zlato. Proč vždy nakupovat výhradně investiční zlato? Právě jeho cena se odvíjí od tržní ceny zlata. Současně je pouze investiční zlato osvobozeno od DPH. Tuto výsadu jiné investice nemají (dokonce ani investice do umění) a bez DPH nekoupíte ani jiné drahé kovy. I proto poklesl zájem o investiční stříbro. Zlato se prostě vyplatí více a nakupujeme jej o 21 % levněji.

Zkusit to můžete i s numismatikou

Mnozí vás od různým numismatických mincí budou odrazovat. Ano, investice do nich se hodí hlavně pro ty, pro koho jsou koníčkem a rozumí jim. Cena zlatých mincí a medailí se navíc odvíjí nejen od aktuální tržní ceny zlata, ale rovněž od jejich historické, sběratelské a umělecké hodnoty. Jsou ale výjimky, do kterých zvládne investovat i laik. Věděli jste, že svatováclavské dukáty, které razil již Karel IV. a stanovil též jejich ryzost a velikost, se razí i dnes? Nejde o žádné enormní množství, vždy se vyrobí pouze limitované edice. Díky tomu je o ně velký zájem a jejich hodnota poroste s časem.