Akné není jen problémem puberty

V první řadě si je dobré uvědomit, že akné (Acne vulgaris) není jen krátkodobý estetický problém. Jde v podstatě o nejčastěji se vyskytující kožní onemocnění. U řady lidí nemusí přerůst k vážnějším problémům, ale u zhruba 30 % postižených vede ke stavům vyžadujícím odbornou pomoc.

Obvykle se akné prvně projeví s nástupem puberty. Příčinou jsou hormonální změny v organismu. U některých jedinců může bez správné léčby akné přetrvávat až do dospělosti. V dospělém věku, často u žen v období menopauzy, se akné vrací. Opět jsou na příčině hormony. V každém věku se však s akné dá správnou léčbou udělat zcela zásadní pokrok. Jde totiž skutečně o nemoc, kterou nelze podceňovat jako pouhý estetický problém.

Co je akné a jeho formy

Akné je zánětlivé onemocnění kůže. Vyskytuje se nejvíce na obličeji, zde je též nejvíce viditelné. Bývá však běžné i na krku, na zádech, na hrudníku a pažích. Má podobu černých uzavřených komedonů, na jejichž vrcholu je bílý pupínek s hnisem.

Ne každé akné zmizí bez toho, aby po sobě zanechalo stopy. Na pleti mohou vzniknout jizvy, případně stejně nevzhledná hyperpigmentace v místě původního výskytu akné. Tyto jizvy a hyperpigmentace nemusí být jen dočasné, ale trvalé. Častá je protizánětlivá hyperpigmentace, což je zbarvení pokožky v místě zánětu jako následek reakce těla na zánět.

Akné dělíme na tři formy. Acne comedonica je mírnou formou s poměrně bezproblémovým průběhem bez dlouhodobých zánětů. Acne papulopustulosa je středně těžká forma akné, která je doprovázená neestetickými a bolestivými záněty na pokožce, včetně dočasné hyperpigmentace. Nakonec je to Acne Conglobata, což je těžká forma akné se záněty ohrožujícími zdraví i trvale se podepisující na vzhledu.

Stav akné mohou ovlivnit další problémy s pokožkou. Problematickou bývá hyperkeratóza, při které se vyskytuje zesílená vrchní vrstva pokožky. Zrohovatělé buňky ucpávají kanálky mazových žláz a dochází k problematičtějšímu průběhu akné. Problém způsobují i přemnožené bakterie, které jsou sice na pokožce běžné, pokud se ale přemnoží, dochází ke kožním problémům, včetně zhoršení stavu akné. Průvodním znakem pak bývá silný zánět. Akné zhorší i seborea, kterou charakterizuje zvýšená tvorba kožního mazu.

Jde akné léčit?

Příčiny akné, kterými jsou hormonální změny či genetické predispozice, lze odstranit jen stěží. Větší šanci máme, co se týče zlepšení životosprávy a správnější hygieně pokožky. V dnešní době si však nemusíme kvůli akné zoufat. Léčba je sice pokaždé individuální, ale moderní estetické kliniky mají osvědčené nástroje na řešení tohoto problému v jakékoliv formě.

Léčba akné je vždy indikována na základě závažnosti problémů, ale i věku pacienta. Skvělým pomocníkem je kombinace chemického peelingu a mikrojehličkování (microneeding). Tato terapie obnovuje povrchové buňky a efektivně zbavuje pokožku hnisajících vřídků. Pro odstranění hyperpigmentace v důsledku akné se hodí plazmaterapie. Ta má schopnost sjednotit odstín pleti. Na pigmentové skvrny a současně jizvy se hodí laserová terapie akné pomocí frakčního laseru. Větší jizvy lze řešit výplněmi kyseliny hyaluronové. Tyto služby estetické dermatologie nabízí Perfect Clinic. Pobočky najdete v Praze, v Brně a v Liberci.

Zapomeňte tedy na různé babské rady ohledně léčby akné. Často zanechají na pokožce stopy, které se pak jen stěží odstraňují. U mladých lidí může vest silný výskyt akné rovněž k psychickým problémům. Jde o skutečně závažný problém, který však lze řešit. Nelze nad ním mávnout rukou ani proto, že jej považujeme za v daném věku běžný. Řada lidí dnes projde obdobím zvýšeného výskytu akné „s čistou pletí“. To proto, že včas řeší stav pleti, na které se začnou objevovat první příznaky akné. Pro lidi s akné se silně zasaženou pletí by měla být návštěva specialistů samozřejmostí.  Zdroj informací: https://www.perfectclinic.cz/

CHCI MAGAZÍN ZDRAVÍ A KRÁSA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Zdraví a krása do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří si váží své zdraví a chtějí být krásnými.

Váš e-mail