Jste ve stresu a bez nálady? Rozhodně se hodí pár tipů, jak si v dnešní ne příliš pozitivní době zlepšit náladu.

5 tipů, jak si v dnešní době zlepšit náladu

Stres a nejistota dnešní doby nám na náladě nepřidává. Koho by napadlo, že budeme v 21. století z ničeho nic řešit, jestli si můžeme zatopit na 22, nebo jenom na 18 °C, a jestli vůbec. Nejistota panuje v podnikání, v zaměstnání, v otázkách zdraví… Prostě rozhodně se hodí pár tipů, jak si v dnešní ne příliš pozitivní době zlepšit náladu. Dali jsme pro vás v redakci dohromady pět tipů, které pomáhají i nám.

Jak si zlepšit náladu? Pořiďte si moderní deskové hry

Není lepší zábava na zlepšení nálady než deskové hry. Zapomeňte na Člověče, nezlob se! Stejně tak jako na Monopoly či Dostihy a sázky. Svět deskovek je dnes již někde jinde. Vznikl tady speciální herní průmysl, který chrlí skutečné perly.

Vyberete si hry již pro tříleťáky a horní hranice není vůbec. Hrát můžete rodinné hry, které baví děti i dospělé bez toho, aby se do nich museli nutit. Zahrajete si dvojkovky (hry pro dva hráče), hry pro více hráčů či party hry, ale i sólovky. Mnohé hry totiž mají tzv. sólo mód, takže když jste doma bez polovičky či bez dětí, nebo s vámi prostě nikdo hrát nechce, nevadí. Deskoherní průmysl je na vás připraven i v tomto případě. Moderní deskové hry udržují navíc v kondici náš mozek, takže kdo se nechce dožít vlastní senility, možná právě našel tu svoji cestu.

Kupte si opět pastelky

A nejen ty. Schválně se podívejte do e-shopů s uměleckými potřebami. A rovněž na videonávody, které představují různé umělecké techniky. Není možné, aby vás některá z nich nenalákala začít kreslit, malovat či jinak tvořit. Činnost rukama osvobozuje náš mozek od stresu a zdařilé dílo nám zlepšuje náladu.

Netrapte se tím, že nenakreslíte portrét jako živý. Ani tím, že váš pes, kterého se pokoušíte nakreslit, připomíná spíš dinosaura po dopadu rozžhavené planetky. Malujte třeba abstraktně. Pořiďte si suché pastely a zapomeňte na to, že obraz musí mít detaily. Otiskujte, dělejte frotáže, experimentujte s různými materiály. Skvělou technikou je linoryt. Nevíte jak na něj? Kupte si sadu na linoryt pro začátečníky a rychle budete v obrazu. Zjistíte, že utrácet za výtvarné potřeby je stejně vzrušující, jako za „hadry“, a ještě zabírají méně místa.

Káva, čaj, alkohol – to vše je za zenitem. Zkuste kratom

Kratom je strom patřící do stejné čeledi jako káva (čeleď mořenovité), ale má mnohem větší schopnost vás nakopnout. Používá se ke stimulačním účinkům, má schopnost dodat energii, ale i tlumit bolest či zlepšovat náladu. Jeho účinky jsou velice podobné stimulantům a opiátům. I proto se kratom používal jako náhražka opia. Kratom má též jednu velice zajímavou vlastnost. Jeho účinky jsou závislé na tom, v jak velké dávce jej užijeme. Do 5 gramů působí jako stimulant, mezi 5 až 15 gramy se zas projeví jeho sedativní účinky, uklidňuje a potlačuje bolest jako kodein či morfin.

Není kratom jako kratom. Existuje jako zelený kratom, červený kratom, bílý kratom i žlutý kratom. Vždy jde o prášek z listů rostliny Mitralgyna speciosa. Snad nejznámější je právě zelený kratom. Ten se získává sušeným čerstvých zelených listů se zelenou žilnatinou. Listy se sbírají až ze starších a již dobře vyzrálých stromů. Užívání zeleného kratomu je ideální pro zlepšení nálady formou legálně dostupné látky. Vyzkoušejte třeba Bali Green, oblíbenou odrůdu zeleného kratomu.

Hýbněte kostrou

A je to tady opět! Stále znovu vás někdo nabádá k tomu, abyste se hýbali a cvičili. Nenuťte se k tomu. Udělejte z pohybu zábavu. Začněte tím, že si pořídíte sportovní hodinky. Třeba s krokoměrem. Právě chůze je totiž ten nejlepší pohyb na zlepšení nálady. Chodit můžete sami – to je pak chůze lepší než tradiční meditace. Neloudejte se. Váš krok by měl být svižným. Je dobré se příjemně unavit. Nemusíte se však zadýchat. Nebo s sebou vezměte psa, klidně dítě nebo partnera. Důležité je, aby to byl někdo, kdo vás spíše motivuje k delším procházkám než k tomu, abyste to otočili a šli domů.

Naplánujte si kulturu

A jak si ještě zlepšit náladu? Zkuste kulturu! Říkáte si, že jste v jednom kole a ani se nedostanete do divadla, do kina, na koncert či za jinou kulturou? Napevno si ji naplánujte ve vašem krásném novém diáři! Kašlete na plánovaní online. Papírový diář má své kouzlo. Třeba právě ve chvíli, když si plánujeme zábavu. Nakupte si vstupenky dopředu. Jednak, aby se nestalo, že nebudou, či že budou vyprodaná nejlepší místa. Též vás to donutí neměnit plány. A stojí to za to. Lepší nálada je po této formě relaxace a zážitku jistá.